Choć jesień jest czasem, kiedy część gatunków ptaków opuszcza nasze rodzime granice, nie oznacza to, że nadszedł wyłącznie czas pożegnań. Jak przypominają pracownicy Lasów Państwowych, w tym sezonie zawitają do nas niesamowite zwierzęta. Najmniejszy ptak występujący w naszych lasach już leci prosto z Północy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W sobotę, 30 września 2023 rok na facebookowym profilu należącym do Lasów Państwowych pojawił się post, w którym leśnicy przedstawili pewnego malucha zmierzającego właśnie w stronę naszych lasów. Jak twierdzą, już się zaczęła migracja niewielkich ptaków z Północy. Chodzi oczywiście o mysikróliki, które są najmniejszymi ptakami, jako można spotkać w naszym kraju. Jak informują leśnicy, nie wszystkie jednak zatrzymają się w polskich lasach. Część z nich będzie podróżowała jeszcze dalej w kierunku południa. W poście możemy przeczytać:
W kilku miejscach w Polsce ornitolodzy chwytają w sieci takich wędrowców i obrączkują. Dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę o tych gatunkach oraz możemy je lepiej chronić
Post opatrzony został fotografią wykonaną przez Macieja Chromego z Nadleśnictwa Wichrowo. Widzimy na nim mysikrólika w ręce. W ten sposób łatwo możemy zobaczyć, jak niewielki jest przedstawiciel właśnie tego gatunku.
Mysikrólik to gatunek malutkiego ptaka z rodziny mysikrólików. Poprzednio mysikróliki nie były osobną rodziną gatunków ptaków. Zaliczano je do rodziny pokrzewek. Ten ptak jest nie tylko najmniejszy w Polsce, ale również w całej Europie. Posiada krępą sylwetkę z dużą głową i spiczastym ogonem. Upierzenie mysikrólika ma barwę oliwkowozieloną, a ciemniejszy wierz ciała płynnie rozjaśnia się na brzuchu. U tego gatunku ptaków dość ciężko jest rozróżnić płeć, ponieważ samce i samice są upierzone niemal identycznie i mają podobne rozmiary. Najbardziej charakterystyczną cechą tych ptaków jest pomarańczowy lub żółty irokez na środku głowy, z obu stron ograniczony czarnymi pręgami. Policzki i czoło wyraźnie jaśniejsze niż reszta głowy. Dość łatwo jest pomylić go z blisko spokrewnionym zniczkiem, odróżniającym je jednak dłuższą i mocniej zaznaczoną czarną kreską przez oko oraz jaśniejszym niż w przypadku mysikrólika ubarwieniem piór nad okiem. Mysikróliki osiągają długość do około dziewięciu centymetrów, a waga ich ciała waha się od 4,5 do 7 gramów.