Lasy Państwowe pokazały najmniejszego ptaka w Polsce. Te maleństwa właśnie przylatują do nas z Północy

Choć w sezonie jesiennym część ptaków odlatuje na zimę do ciepłych krajów, niektóre gatunki właśnie zmierzają w stronę Polski. Jednym z nich jest najmniejszy ptak występujący w Europie. Już możemy wyglądać tego uroczego malucha podczas leśnych spacerów.

Choć jesień jest czasem, kiedy część gatunków ptaków opuszcza nasze rodzime granice, nie oznacza to, że nadszedł wyłącznie czas pożegnań. Jak przypominają pracownicy Lasów Państwowych, w tym sezonie zawitają do nas niesamowite zwierzęta. Najmniejszy ptak występujący w naszych lasach już leci prosto z Północy.

Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najmniejszy ptak w Polsce. Leśnicy donoszą, że zbliża się przybysz z Północy

W sobotę, 30 września 2023 rok na facebookowym profilu należącym do Lasów Państwowych pojawił się post, w którym leśnicy przedstawili pewnego malucha zmierzającego właśnie w stronę naszych lasów. Jak twierdzą, już się zaczęła migracja niewielkich ptaków z Północy. Chodzi oczywiście o mysikróliki, które są najmniejszymi ptakami, jako można spotkać w naszym kraju. Jak informują leśnicy, nie wszystkie jednak zatrzymają się w polskich lasach. Część z nich będzie podróżowała jeszcze dalej w kierunku południa. W poście możemy przeczytać:

W kilku miejscach w Polsce ornitolodzy chwytają w sieci takich wędrowców i obrączkują. Dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę o tych gatunkach oraz możemy je lepiej chronić

Post opatrzony został fotografią wykonaną przez Macieja Chromego z Nadleśnictwa Wichrowo. Widzimy na nim mysikrólika w ręce. W ten sposób łatwo możemy zobaczyć, jak niewielki jest przedstawiciel właśnie tego gatunku.

Kilka faktów o najmniejszym ptaku w Polsce. Są niewielkie, ale kolorowe

Mysikrólik to gatunek malutkiego ptaka z rodziny mysikrólików. Poprzednio mysikróliki nie były osobną rodziną gatunków ptaków. Zaliczano je do rodziny pokrzewek. Ten ptak jest nie tylko najmniejszy w Polsce, ale również w całej Europie. Posiada krępą sylwetkę z dużą głową i spiczastym ogonem. Upierzenie mysikrólika ma barwę oliwkowozieloną, a ciemniejszy wierz ciała płynnie rozjaśnia się na brzuchu. U tego gatunku ptaków dość ciężko jest rozróżnić płeć, ponieważ samce i samice są upierzone niemal identycznie i mają podobne rozmiary. Najbardziej charakterystyczną cechą tych ptaków jest pomarańczowy lub żółty irokez na środku głowy, z obu stron ograniczony czarnymi pręgami. Policzki i czoło wyraźnie jaśniejsze niż reszta głowy. Dość łatwo jest pomylić go z blisko spokrewnionym zniczkiem, odróżniającym je jednak dłuższą i mocniej zaznaczoną czarną kreską przez oko oraz jaśniejszym niż w przypadku mysikrólika ubarwieniem piór nad okiem. Mysikróliki osiągają długość do około dziewięciu centymetrów, a waga ich ciała waha się od 4,5 do 7 gramów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA