Niedźwiedź to potężny drapieżnik, którego większość z nas nie chciałaby spotkać na swojej drodze. Trzeba jednak przyznać, że zwierzęta te mają też swój niepowtarzalny urok, który może zachwycać. Nic więc dziwnego, że cała gromadka miśków budzi szczególnie intensywne emocje. Ich niecodzienne spotkanie miało miejsce w jednym z lasów w Bieszczadach.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wczoraj wieczorem (6 października) na profilu Nadleśnictwa Baligród został opublikowany filmik z podpisem:
Kumulacja szczęście w Leśnictwie Polanki...
Na nagraniu widzimy natomiast niedźwiedzią rodzinę poszukującą pożywienia. Są to dwa dorosłe osobniki oraz dwa młode. Na reakcje internatów nie trzeba było długo czekać. Zdecydowana większość osób podzielała zachwyt leśników, zauważając jednocześnie, że zazwyczaj widuje się tylko niedźwiedzicę z potomstwem. Niektórzy stwierdzali też, że mimo wszystko nie chcieliby na takie rodzinne spotkanie trafić w rzeczywistości.
Wow, to jakiś wysyp niedźwiedzi. Naprawdę piękne.
Tyle szczęścia naraz. Od razu człowiek się uśmiecha
Fajnie oglądać na filmie, ale spotkać takie towarzystwo...strach iść do lasu
- czytamy w komentarzach. Niektóre wypowiedzi nawiązywały również do snu zimowego zwierząt. Czy można założyć, że niedźwiedzia rodzina faktycznie szykuje się już do hibernacji? Jak najbardziej tak, ponieważ termin, gdy drapieżniki te typowo udają się na spoczynek, jest już dość blisko.
Jak dowiadujemy się na portalu WWF Polska, niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, gdy temperatury gwałtownie spadają i pojawia się pierwszy śnieg. Zazwyczaj następuje to w połowie listopada. Warunki wówczas znacznie utrudniają zdobywanie pożywienia, a hibernacja jest sposobem, aby sobie z tym poradzić. Podczas snu zimowego metabolizm drapieżników spowalnia o około 70 proc., a ich temperatura ciała obniża się z 37 stopni do 31-35. To z kolei wiąże się z oszczędnością energii. Pewne zapasy są oczywiście potrzebne i to dlatego niedźwiedzie swoje przygotowania rozpoczynają już we wrześniu. Sama hibernacja trwa natomiast mniej więcej do połowy marca, przy czym w ogólnym ujęciu może to być od 3,5 do aż 7,5 miesiąca.