To imię nosi najsławniejszy Polak. Nie cieszy się ono jednak popularnością wśród rodziców

Wybór imienia dla dziecka często związany jest z popularnymi osobami, które podziwiamy i darzymy sympatią. Można by się zatem spodziewać, że najbardziej rozpoznawalny obecnie Polak będzie inspiracją dla wielu rodziców. Tymczasem najpopularniejsze imiona dla chłopców wcale go nie uwzględniają.

Polak, o którym mowa powyżej, to Robert Lewandowski. Postaci tej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nazwisko to doskonale znają nawet osoby, które nie interesują się piłką nożną. Mimo to na porodówkach czy w żłobkach i przedszkolach jest niewielu małych Robertów. Ilu dokładnie?

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Imiona dla chłopców 2023. Robert z roku na rok traci na popularności wśród rodziców

Według oficjalnych danych udostępnionych na stronie rządowej w 2022 roku imię Robert nadano 311 nowo narodzonym chłopcom. Nic nie wskazuje też na to, aby w tym roku miało to wyglądać lepiej. W pierwszej połowie 2023 roku na świat przyszło 153 małych Robertów. Dla porównania w 2000 roku było to aż 1110 chłopców. Jest to zatem bardzo dużo różnica i trudno to nawet porównywać do najbardziej popularnych obecnie męskich imion, takich jak Antoni, Jan, Aleksander czy Nikodem, gdzie wyniki te przez pół roku zdążyły przekroczyć sześć tysięcy. Nie jest to oczywiście zjawisko złe. Moda na konkretne imiona zawsze się zmieniała i być może za kolejne 20 lat Robert znów powróci do łask. Niemniej trend ten jest dość zastanawiający, biorąc pod uwagę wspomnianego Lewandowskiego. Samemu imieniu warto też przyjrzeć się bliżej. Być może okaże się, że jednak nam ono odpowiada z innych względów niż powiązanie z piłkarzem hiszpańskiego klubu FC Barcelona.

Imię Robert: znaczenie i zdrobnienia. To warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka

Robert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się konkretnie z imienia Hrodebert. To z kolei powstało od słów "hrod" (sława) oraz beraht (jasny, bystry). Inaczej mówiąc, można je przetłumaczyć jako "ten, który jest sławny", "ten, który żyje w chwale" czy "ten, który oświeca noce". Znaczenie to okazuje się więc być zaskakująco trafne w przypadku Lewandowskiego. W języku polskim funkcjonuje też sporo dość wdzięcznie brzmiących zdrobnień tego imienia. Do najpopularniejszych należą Robercik, Robertek, Robi, Robcio, Robciu, Robuś, Robulek, Robunio, Robik, Robek. Imieniny natomiast Robert obchodzi 21 lutego, 27 marca, 17 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 7 czerwca, 18 lipca, 17 września i 1 listopada, przy czym najczęściej wybieranym terminem świętowania jest ten kwietniowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA