To jedno z najoryginalniejszych żeńskich imion. W Polsce nosi je niewiele kobiet. Nawiązuje do planety

Rzadkie polskie imiona żeńskie to opcja dla rodziców, którzy nie są zainteresowani podążaniem za trendami i chcą, aby ich pociecha wyróżniała się wśród rówieśników. Ten konkretny przykład jest imieniem bardzo melodyjnym i brzmi dość swojsko. Mimo to widnieje ono w dokumentach niewielu Polek.

Istnieją różne powody, dla których dane imię może nie być wybierane często przez rodziców. W jednym z naszych poprzednich artykułów pisaliśmy o imieniu, które niegdyś było nadawane niezwykle często, a zmieniło się to dopiero w ostatnich latach. Marcjanna co prawda nigdy nie cieszyła się szczególnie dużą popularnością, ale warto przyjrzeć jej się bliżej, gdyż imię to jest bardzo ciekawe. Być może czas, gdy zostanie docenione przez szersze grono, dopiero nadejdzie.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne imiona dla dziewczynek. Marcjanna: znaczenie imienia

Marcjanna to żeński odpowiednik imienia Marcjan, więc to właśnie jemu należy przyjrzeć się bliżej, aby poznać związane z nim znaczenie. Marcjan wywodzi się z języka łacińskiego, a konkretniej od nazwiska Martianus, co oznacza "należący do Marsa, poświęcony Marsowi". Przypomnijmy, że w mitologii rzymskiej Mars to bóg wojny, więc imię może pośrednio nawiązywać do takich cech jak waleczność czy dowództwo. W kościele katolickim możemy też znaleźć wielu świętych o imieniu Marcjan.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami dla Marcjanny są Marcjanka, Marcjania, Marcjuszka, Marcjania, Jana, Janna, Janka, Anna, Anka, Marcia oraz Marti, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć inne formy, które będą odpowiadać nam osobiście. Marcjanny swoje imieniny świętują 9 stycznia, 25 maja lub 12 lipca. W innych językach natomiast stosowane są takie odpowiedniki jak Marciana (język łaciński, angielski i francuski) czy Marcienne (niemiecki).

Najrzadsze imiona w Polsce. Tak przedstawia się nieco ponad tysiąc dziewcząt i kobiet

Według danych dostępnych na stronie rządowej, w dniu 31 stycznia 2023 roku w Polsce było 1205 kobiet noszących imię Marcjanna. Warto dodać, że w użyciu jest także forma Marcjana, jednak tutaj liczebność drastycznie spada do zaledwie trzech wystąpień w całym rejestrze PESEL. Jedną z popularniejszych posiadaczek tego imienia jest Marcjanna Lelek, która niewątpliwie jest dobrze znana fanom serialu "M jak miłość", gdyż aktorka do 2020 roku wcielała się w rolę Natalii Mostowiak, czyli adoptowanej córki Marka i Hanki. Wspomnieć należy tu też o Marcjannie Fornalskiej, polskiej działaczce ruchu robotniczego, która żyła w latach 1870-1963. Jej książka "Pamiętnik matki" od 1960 roku była wydawana dziesięciokrotnie i przetłumaczono ją na języki rosyjski, bułgarski, niemiecki, węgierski, łotewski, czeski i słowacki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA