7 zasad bezpiecznych zakupów podczas Black Friday. Pamiętaj o tym, zanim ogarnie cię zakupowy szał

Black Friday, Black Week i Cyber Monday to promocje, które oferuje wiele sklepów. Korzystając z nich, często możemy nabyć produkty w bardzo dobrych cenach. Niestety jest to też czas, gdy łatwiej paś ofiarą oszustwa. Wyjaśniamy, jakie promocje na Black Friday wymagają zachowania ostrożności.

Podczas Black Friday łatwo jest wpaść w zachwyt ogromem obniżek i perspektywą nabycia upragnionego sprzętu, ubrania czy innych produktów, na których chcielibyśmy zaoszczędzić. Fakt ten chętnie wykorzystują sprzedający, którzy liczą na to, że łatwo zarobią na nieostrożnych klientach. W związku z tym Europejskie Centrum Konsumenckie Polska (ECK Polska) przygotowało krótki, ale bardzo treściwy i przydatny poradnik dotyczący tego, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakie promocje na Black Friday będą najlepsze? Wysokość obniżki nie zawsze jest zaletą

Możliwości oszustw podczas Black Friday w tym roku są nieco niższe ze względu na zmianę w przepisach obowiązującą od stycznia 2023 roku. Chodzi tu o obowiązek informowania klientów o najniższej cenie z ostatnich 30 dni przed wprowadzoną obniżką. Jeżeli zatem sprzedawca próbuje przekonać nas, że trafiliśmy na wyjątkową okazję, to nie musimy od razu wierzyć jego słowom. Wystarczy spojrzeć na podaną cenę i samodzielnie ocenić, czy faktycznie mamy do czynienia z tak dobrą okazją. Druga zasada mówi z kolei o tym, aby nie ulegać presji związanej z komunikatami typu "zostały tylko trzy sztuki". Jak wyjaśnia ECK, niekoniecznie muszą one być prawdziwe, a ich celem jest przede wszystkim przedstawienie produktu jako bardziej pożądanego.

Nieco trudniej uchronić się przed sprzedażą w modelu dropshipping, której dedykowana jest zasada trzecia. Chodzi tu o produkty w bardzo niskich cenach, które zazwyczaj są sprowadzane z Dalekiego Wschodu. Działania te co prawda są legalne, ale niosą ze sobą ryzyko problemów z dostawą czy niespełniania europejskich norm. Lepiej zatem podchodzić do nich z ostrożnością.

Nadchodzące promocje nie pozbawiają cię praw konsumenta. Pamiętaj, co ci przysługuje

Zasady czwarta i piąta przypominają o naszych prawach związanych z różnego rodzaju zakupami, nie tylko w Black Friday. Zakupiony towar zawsze możemy reklamować, nawet jeśli nabyliśmy go w promocji. Ponadto produkty kupione online mogą być zwrócone w ciągu 14 dni bez konieczności podawania przyczyny naszej decyzji. Każdorazowo przy zakupach należy również pamiętać o bezpieczeństwie kupowania w sieci, czyli o sprawdzaniu wiarygodności danego sklepu, o czym mówi zasada szósta poradnika. Ostatnia z nich natomiast jest nieco bardziej ogólnym apelem do konsumentów.

Również w Black Friday zachęcamy do zrównoważonych zakupów i rozsądnych, przemyślanych decyzji. Daj sobie czas do namysłu. Nadmierna konsumpcja źle wpływa na stan Twojego konta i środowisko naturalne

- czytamy na stronie ECK.

Więcej o:
Copyright © Agora SA