Halloween już minęło, a z ziemi wciąż wystają "palce umarlaka". Lasy Państwowe dzielą się zdjęciem

Lasy Państwowe chętnie dzielą się na swoim profilu najróżniejszymi faktami czy ciekawostkami leśnymi. Tym razem na głównym planie znalazły się "palce umarlaka", które potrafią napędzić stracha. Czym jest organizm, który opublikowali na zdjęciach leśnicy?

Choć bliżej nam już do świąt Bożego Narodzenia niż do Halloween, to z ziemi wciąż wystają upiorne "dekoracje". Chodzi mianowicie o pewnego grzyba, który do złudzenia przypomina wystające z ziemi palce. Lasy Państwowe postanowiły podzielić się nie tylko zdjęciem, ale również ciekawostką dotyczącą tego niesamowitego zjawiska.

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Palce umarlaka" wciąż straszą z ziemi. Lasy Państwowe przygotowały dla nas ciekawostkę

W poniedziałek, 27 listopada 2023 roku na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie, które niektórym może przypominać scenę z horroru. Widzimy na nim wystające z ziemi czarne "palce". Nie oznacza to jednak, że szykuje się nam apokalipsa zombie. Tak naprawdę nie jest to dłoń wychodząca spod ziemi, a próchnilec - grzyb, który ze względu na swój specyficzny kształt, zwany jest też palcami umarlaka. Przy okazji wstawienia tego zdjęcia, leśnicy postanowili podzielić się z nami również pewną ciekawostką. Okazuje się, że grzyby, które już niejednokrotnie zdobywały internetową sławę, zainteresowały badaczy. Niewiele osób wie, że postanowili oni wykorzystać je do stworzenia skrzypiec, i to nie byle jakich. Brzmiały one, jak te, które wyszły spod palców słynnego mistrza Stradivariusa. Leśnicy zarzekają się, że to nie żart i tłumaczą:

Specyficzny rodzaj zgnilizny drewna powodowany przez niektóre grzyby okazał się pozytywnie wpływać na parametry techniczne surowca wykorzystywanego do budowy instrumentu. Do przygotowania płyty dolnej z klonu eksperymentalnie wykorzystano m.in. drewno specjalnie zainfekowane przez Próchnilca długotrzonkowego, czy Zmiennoporka szklistego w przypadku świerkowej płyty górnej

Jak informują, efekty były ponoć tak dobre, że podczas ślepej próby, większość słuchaczy wskazała właśnie "grzybowe" skrzypce, mówiąc, że to Stradivarius.

Czy próchnilec maczugowaty jest jadalny? Ten i kilka innych faktów o tym grzybie

"Palce umarlaka" to tak naprawdę próchnilec maczugowaty. Owocniki tego grzyba mają nieregularny, wydłużony kształt, podobny do palców. I to właśnie takie najczęściej można zobaczyć na zdjęciach, jednak w rzeczywistości ich formy bywają dość zróżnicowane i często ich nieregularne długość osiąga od trzech do dziesięciu centymetrów i około trzech centymetrów średnicy. Na początku są jasnoszare z jaśniejszym szczytem, ale z czasem ciemnieją, przybierając niemal czarną barwę. Tego grzyba można spotkać zarówno w lasach, jak i w parkach. Występuje na martwym drewnie krzewów i drzew liściastych, opadłych gałęziach, pniach oraz korzeniach. Trzeba zaznaczyć, że próchnilec maczugowaty należy do grzybów niejadalnych. Jego biały miąższ jest twardy i bardzo włóknisty, nawet zdrewniały. Nie jest jednak określany jako trujący.

Więcej o:
Copyright © Agora SA