Oxford University Press ogłasza słowo roku 2023. Wygląda na to, że jesteśmy zdesperowani w miłości

Eksperci z Oxford University Press wybrali słowo roku 2023, które dla większości osób może wydać się co najmniej zagadkowe. Z pewnością znają je jednak przedstawiciele "pokolenia Z", czyli osobny urodzone od roku 1995 do roku 2012. Zobacz, co dokładnie oznacza.

Czym dokładnie jest "rizz" i czy na pewno go masz? Prawdopodobnie słowo to słyszysz po raz pierwszy i nic dla ciebie nie znaczy, ale pokolenie Z używa go aż w nadmiarze. Co ciekawe, wspominają je nie tylko anglojęzyczne osoby. Często można wyłapać je w rozmowach naszych rodaków. Nic dziwnego, że zostało uznane za wyraz roku 2023 przez Oxford University Press.

Zobacz wideo Obrazki z Londynu przed koronacją: Karol z Lego na Oxford Street, ozdoby w centrum Londynu, Soho gotowe na koronację

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Słowo roku 2023 Oxford Univeristy Press. Rizz cieszy się ogromną popularnością

Swoje słowo roku przedstawili już twórcy słynnego słownika Cambridge Dictionary. Teraz pora więc na konkurencję. Według Oxford University Press, które regularnie publikuje słownik Oxford English Dictionary, słowem roku 2023 jest "rizz". To ciekawy przypadek pomysłowego skrótowca pochodzącego od wyrazu "charisma", czyli po prostu charyzma. Oznacza to jednak nieco więcej niż cechę osobowości, która wywołuje podziw u innych. "Rizz" według ekspertów z Oxfordu oznacza urok lub atrakcyjność oraz zdolność do przyciągnięcia partnera romantycznego. Definicja, którą podaje Słownik Języka Polskiego, jest podobna i opisuje zespół cech pozwalających na posiadanie dużego wpływu na płeć przeciwną czy też po prostu umiejętność „podrywu". "Rizz" okazał się wyjątkowo często używany wśród angielskiej młodzieży, ale nie tylko. Okazuje się, że zagadkowe słowo dotarło także w inne części świata.

Młodzieżowe słowo roku 2023. "Rizz" również znalazł się na liście i jest używany w Polsce

Nie tylko w Wielkiej Brytanii organizowane są plebiscyty na słowo roku. W Polsce zajmuje się tym Wydawnictwo Naukowe PWN, które prowadzi akcję od ośmiu lat, wybierając najciekawsze i najczęściej używane nowe wyrazy przez młodzież. Słowa może zgłosić każdy, ale to drogą eliminacji i głosowań okazuje się, które będzie tegorocznym zwycięzcą. Póki co czekamy na ogłoszenie wyników, które ma nastąpić już niebawem, ale wiemy jedno - wśród nominowanych słów pojawił się wspomniany "rizz". Byłoby naprawdę ciekawe, gdyby również w naszym kraju zostało okrzyknięte młodzieżowym wyrazem roku. Niestety ma sporą konkurencję. Na liście znalazły się bowiem bambik, czyli początkujący gracz, delulu - osoba z obsesją, czy sigma - niezależny, tajemniczy mężczyzna, najczęściej introwertyk. Każde z nich jest wyjątkowo interesujące i ma ogromne szanse na wygraną. Nominowane zostały również słowa pochodzące z języka angielskiego, takie jak FR (for real) - naprawdę, side-eye - spojrzenie "z ukosa", czy slay - coś imponującego. Z pewnością wiele osób zastanawia się, co wygra tym razem. 2022 rok był rokiem "essy", czyli pozytywnych emocji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA