Nietypowe zjawisko zaobserwowane w Polsce. Na niebie widoczny był wyjątkowy spektakl

Podczas zimowych spacerów wieczorem warto patrzeć w niebo - być może i tobie uda się dostrzec nietypowe zjawisko, które całkiem niedawno pojawiło się w Polsce. Robi ogromne wrażenie niemalże na każdym i nie zdarza się zbyt często. Jasna aureola wygląda magicznie.

Co jakiś czas jesteśmy świadkami nietypowych zjawisk, które zachodzą na całym świecie. Jedno z takowych całkiem niedawno ukazało się w Polsce. Pewni spacerowicze zaobserwowali spektakularny widok na niebie, którego najprawdopodobniej nie zapomną już nigdy. Nagle jasna aureola rozświetliła im drogę. Skąd się wzięła i czy jest na to jakieś logiczne wytłumaczenie? 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Niesamowity widok na niebie. Świecący pierścień zachwycił mieszkańców Polski

Na profilu Facebookowym Polskich Łowców Burz pojawił się post, który bardzo zainteresował internautów. Portal od kilku obserwujących otrzymał zdjęcia, na których widać nietypowe zjawisko na niebie. Wokół księżyca powstał okrągły pierścień lub coś podobnego do świecącej aureoli. W sekcji komentarzy lada moment zaczęły pojawiać się fotografie innych osób, które również w ostatnim czasie miały okazję zaobserwować wyjątkowy widok na niebie. Czym jest zjawisko i jak powstaje? 

Świecąca aureola przy księżycu. Tak powstaje wyjątkowe zjawisko

Nietypowy dla wielu spektakl na niebie, który był widoczny w ostatnich dniach w Polsce, ma swoją naukową nazwę. To nic innego jak efekt halo, czyli zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej  obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Pierścień widoczny wokół słońca bądź księżyca przedstawia się naprawdę fenomenalnie i niemalże zawsze robi wrażenie na podziwiających go osobach. Wywołane jest to przez załamanie światła i o wiele częściej można zaobserwować halo słoneczne niżeli księżycowe, więc część Polaków w ostatnim czasie bez wątpienia miała szczęście. 

Powstaje, podobnie jak halo słoneczne, w wyniku załamania światła na kryształach lodu. Jego barwy są natomiast znacznie słabsze w porównaniu z halo słonecznym i widoczne często jedynie podczas wykonywania zdjęcia z długim czasem naświetlania migawki. Tak to zjawisko prezentowało się ubiegłej nocy.

- informują Polscy Łowcy Burz na Facebooku. Niestety nie ma konkretnego momentu, w którym zjawisko można podziwiać, ponieważ wszystko zależy od warunków atmosferycznych, których nie jesteśmy w stanie aż tak przewidzieć. Jedno jest jednak pewne - efekt optyczny halo najlepiej jest obserwować na obszarach górskich lub na wsiach. To właśnie w takich miejscach nie ma dużej ilości sztucznego światła, więc widoki będą jeszcze piękniejsze.

Więcej o: