Pożegnajcie się z dziełem Banksy'ego. Król street artu zakończył żywot kolejnego obrazu. "Zmieniło status"

Kultowy obraz Banksy'ego - autodestrukcyjna "Dziewczyna z balonikiem" - figuruje pod nową nazwą. Artysta po raz kolejny przemianował swoje dzieło, choć dom aukcyjny dowiedział się o tym jako ostatni. Czy to wstęp do nowego performance'u? Wygląda na to, że król street artu chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

O obrazie "Dziewczyna z balonikiem" ("Girl With Balloon") było głośno jeszcze na długo przed tym, jak pojawiła się na aukcji Sotheby’s London w 2018 roku. Wtedy jednak delikatna kreska króla street artu nabrała nowego wymiaru. Choć dzieło uzyskało podczas licytacji rekordową kwotę, po decydującym dźwięku uderzenia młotkiem płótno zostało zniszczone przez niszczarkę w ramie, którą - tak na marginesie - umieścił tam sam Banksy. Ale wygląda na to, że ten swoisty performance miał swój finał znacznie później, niż przewidywaliśmy. Na jaw wychodzą nowe informacje.

Zobacz wideo "To jest napad", czyli historia największej kradzieży sztuki w historii [ZWIASTUN]

Banksy "Dziewczyna z balonikiem". Autodestrukcyjne dzieło w cukierkowym wydaniu

Jeśli ktokolwiek wierzy w to, że Banksy mógłby poprzestać na wizualnej estetyce swoich dzieł, kieruje się naiwnością. Król street artu uwielbia zamieszanie wokół tego, co tworzy, nawet jeśli jest to wypadkową losowych, niezależnych od niego wydarzeń. Wystarczy poczytać o instalacji, którą umieścił pod koniec lutego na skrzyżowaniu ulic Southampton Way i Commercial Way - nie będziemy spojlerować, ale było grubo. Historia „Dziewczynki z balonikiem" jest nieco inna, choć namieszała na międzynarodowym rynku sztuki. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, obraz pojawił się na aukcji Sotheby’s London w 2018 roku. Gdy tylko ogłoszono, że został sprzedany za 1,04 miliona dolarów, płótno zaczęło opadać w dół ramy, wychodząc z drugiej strony zupełnie postrzępione. Zatrzymało się dopiero w połowie drogi. I tak już zostało.

Oczywiście zaraz po tym niesamowitym wydarzeniu wartość "Dziewczyny z Balonikiem" horrendalnie wzrosła. Żeby jeszcze bardziej podkręcić koneserów, Banksy postanowił przemianować dzieło na "Miłość na Śmietniku" ("Love is the Bin"). Proste, ale trafne. Teraz, po sześciu latach od tych wydarzeń, na do domu aukcyjnego Sotheby’s dotarły nowe wieści w sprawie.

 

"Dziewczyna z Balonikiem" nie jest ani z balonikiem, ani do kosza. Banksy zmienił dzieło po raz drugi

Obraz z nowym już tytułem trafił ponownie pod młotek Sotheby’s w 2021 roku. Tym razem osiągnął zawrotną kwotę 16 miliona funtów – co stanowiło wówczas rekord sprzedaży dla undergroundowego artysty. Dopiero teraz jednak ujawniono, że tytuł dzieła został po raz kolejny zmieniony. Aktualnie znajdziemy je pod nazwą "Dziewczyna bez balonika" ("Gril Without Balloon"). Dom aukcyjny miał dowiedzieć się o tym dopiero w sierpniu 2023, podczas organizacji wystawy "Love in Paradise: Banksy and Keith Haring" w Korei Południowej.

Praca nad nowym dziełem rozpoczęła się w 2021 r., czyli wtedy, gdy stare zostało zniszczone. Możemy więc tylko przypuszczać, że Banksy chciał zmienić nazwę, ponieważ to ten obraz miał być nowym obrazem. Fizycznie była tylko jedna praca. Ale zmiana tytułu oznacza, że ??dzieło zmieniło status w umyśle artysty

- tłumaczył  w rozmowie z „The Korea Times" Nick Buckley Wood, dyrektor ds. sprzedaży Sotheby's w Azji. Nie jest jasne jednak, czy dzieło pod zmienionym tytułem otrzymało nowy certyfikat autentyczności.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.