O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a pozostawił murowaną. I do tej pory wszyscy uważaliśmy to za superlatywy. A dziś? Dziś może też, ale Warszawa odwraca bieg historii. Już wkrótce w stolicy pojawi się biurowiec rodem wyciągnięty z czasów króla Władysława Łokietka - przynajmniej w teorii.
Już wkrótce w Warszawie stanie biurowiec, jakiego jeszcze nie było. Czteropiętrowa kondygnacja, będąca częścią kompleksu biurowego Poleczki Park na Wyczółkach, zostanie wykonana w całości z płyt z drewna klejonego i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Inwestor UBM Development Polska przekonuje, że założenia są czysto proekologiczne.
Za realizację projektu odpowiada warszawska pracownia Ambient pod kierownictwem Magdaleny Pios, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Zarządzania Projektami na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Bern University of Applied Sciences w Szwajcarii. Biurowiec będzie pierwszym tego typu obiektem w stolicy.
To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe
- tłumaczy Magdalena Pios cytowana przez portal Architektura Murator. Ale drewno nie jest jedynym rozwiązaniem z ukłonem dla dobra środowiska. Projekt zakłada znacznie więcej eko szczegółów.
Choć mówiąc o nowym projekcie biura Ambient, na pierwszy plan wysuwa się drewno, ekologiczna wizja twórców sięga znacznie dalej. W budynku zastosowane mają zostać rozwiązania pomocne w obniżeniu energii i zmniejszeniu śladu węglowego. Zaliczymy do nich między innymi instalację fotowoltaiczną, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, pomniejszenie szklanych fasad czy działania zwiększające retencję deszczówki.
Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji. Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: zaczynając od doboru materiałów, poprzez fazę użytkowania, myśląc także jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeń
- przekonuje Magdalena Pios cytowana przez portal White Mad. Czy pomysł drewnianego biurowca zadziwia? Z pewnością. Warto zaznaczyć jednak, że zespół Magdaleny Pios ma już doświadczenie w kwestii realizacji projektów proekologicznych. Końca dobiega już budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej, która wyróżniona została tytułem "Najlepszego projektu Ekologicznego" w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023. Poza tym nowa perełka Warszawy nie będzie pierwszą tego typu konstrukcją na świecie.
Drewniane konstrukcje w Europie są zalążkiem większej idei. I choć o mnogości tego typu obiektów trudno jeszcze mówić, Szwedzi prężnie pracują nad tym, by zmienić ten stan rzeczy. W ich państwie na dzień dzisiejszy można wymienić trzy budynki powstałe przy zastosowaniu technologii drewnianej. Są to: Sara Kulturhus Center w Skellefteå, Kajstaden w Västerås oraz Wood City w Sztokholmie (w trakcie realizacji).