Nie w Warszawie, nie w Krakowie. To tu powstał pierwszy polski drapacz chmur. Ma już blisko 100 lat

Drapacze chmur w Polsce nie są niezwykłym widokiem, ale nie zawsze tak było. Dziś utożsamiamy je głównie z dużymi miastami i z jednym z nich wiążą się także ich początki. Nie była to jednak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Zdradzamy, gdzie stanął pierwszy drapacz chmur w Polsce i jakie były jego losy.

Wieżowce lub drapacze chmur to wysokie budynki o wielu piętrach. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością w miastach, gdzie umożliwiają powstanie większej liczby mieszkań czy miejsc pracy, ograniczając jednocześnie to, ile terenu zajmują. Dziś ich istnienie jest dla nas oczywiste, ale gdy w Katowicach rozpoczęto budowę przy ulicy Żwirki i Wigury 15, było to wydarzenie przełomowe. To właśnie tam stanął słynny Drapacz Chmur.

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwszy drapacz chmur w Polsce. Przez rok był też najwyższym budynkiem w kraju

Projekt Drapacza Chmur w Katowicach powstał na Wydziale Robót Publicznych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jego głównymi architektami byli Stefan Bryła i Tadeusz Kozłowski, a kierownikiem budowy został Henryk Griffel. Sama budowa rozpoczęła się w maju 1930 roku. Wybrano przy tym południową część Śródmieścia, gdzie zaczęły powstawać nowoczesne i luksusowe kamienice. Konstrukcja wieżowca to tzw. modernistyczna surowość, a kierowano się tu trendami panującymi w Europie. Zdecydowanie większą różnorodnością odznaczało się wnętrze, gdzie wykorzystano odmienne faktury, barwy i kamienie. Na uwagę zasługują także ciekawe balustrady, schody czy lampy.

Budowa katowickiego Drapacza Chmur zakończyła się w 1934 roku i budynek ostatecznie osiągnął imponującą wysokość 62 metrów. Jest on podzielony na dwie części: mieszkalną (17 kondygnacji) oraz biurową (8 kondygnacji). Co ciekawe, przez rok Drapacz Chmur był najwyższym budynkiem w Polsce. W 1935 roku stracił ten tytuł, gdy "Prudential" w Warszawie przewyższył go o sześć metrów.

Drapacz Chmur w Katowicach wciąż służy miastu. Historia wyjątkowego budynku

Drapacz Chmur został zaprojektowany z myślą o pracownikach znajdujących się w nim urzędów. To właśnie dlatego w budynku uwzględniono specjalny łącznik umożliwiający szybkie i wygodne przemieszczanie się pomiędzy mieszkaniami a biurami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Do ich dyspozycji były różne nieruchomości. Znajdziemy tu zarówno niewielkie kawalerki, jak i duże apartamenty. Te najbardziej luksusowe zajmowali najwyżsi urzędnicy.

W dwudziestoleciu międzywojennym znajdowały się tu siedziby takich urzędów jak Inspektorat Kontroli Skarbowej, Urząd Akcyz i Monopolów, Urząd Katastralny, Urząd Kontroli Skarbowej, Urząd Opłat Stemplowych oraz Urzędy Skarbowe Podatków i Opłat Skarbowych I, II i III. Obecnie wciąż mieści się tu Urząd Skarbowy w Katowicach.

Więcej o: