Turyści ogłosili ten dworzec najlepszym w całej Polsce. Fenomenalny wynik w rankingu Google Maps

Polskie dworce kolejowe w ostatnich latach przechodzą wiele zmian. Ich celem jest przede wszystkim poprawa doświadczeń osób podróżujących. Jak skuteczne są te działania? Zdradzamy, który z polskich dworców może pochwalić się najwyższą oceną w Google Maps i jak wypada on na tle innych miast.

Dworce kolejowe są ważnym elementem miasta. Mają bezpośredni wpływ na komfort podróżujących, a zarazem są wizytówką miasta. Choć większość z nas spędza tu tylko krótkie chwile, to jednak wygląd i funkcjonalność tych miejsc ma ogromny wpływ na nasze ogólne doświadczenia związane z podróżą. Które z nich zatem spełnia najlepiej oczekiwania w tym zakresie? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na platformie Mapy Google.

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Wrocław Dworzec Główny a Mapy Google: opinie o firmach. Ocena jasno pokazuje, co sądzą podróżni

Opiniom na temat polskich dworców w Google Maps postanowiła przyjrzeć się "Gazeta Wrocławska". Przypomnijmy, że platforma ta umożliwia ocenienie różnych firm i miejsc na skali pięciogwiazdkowej. Jeśli chodzi o polskie stacje kolejowe, to okazuje się, że  najlepiej wypada Wrocław Główny, który ma ocenę 4,4 gwiazdki. Co ciekawe, dworzec ten zajmuje także pierwsze miejsce pod względem liczby korzystających z niego pasażerów. Według danych z 2022 roku opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego, na które powołuje się dziennik, jest to średnio aż 72,34 tysiące osób na dobę. A jakie oceny w Mapach Google mają inne miasta? Pierwsza dziesiątka wśród największych miejscowości prezentuje się następująco:

  1. Wrocław: 4,4 gwiazdki
  2. Katowice: 4,3
  3. Gdynia Główna: 4,2
  4. Kraków Główny: 4,1
  5. Warszawa Centralna: 4,1
  6. Warszawa Wschodnia: 4,0
  7. Gdańsk Główny: 3,9
  8. Gdańsk Wrzeszcz: 3,8
  9. Poznań Główny: 3,7
  10. Warszawa Zachodnia: 2,1

Ile peronów ma Dworzec Główny Wrocław? Udogodnienia dworca, które docenimy podczas podróży

Dworzec Główny we Wrocławiu wybudowano w latach 1855-57 według projektu budowniczego królewskiego Wilhelma Grapowa w stylu gotyku Tudorów. Warto podkreślić, że był to czwarty pod względem historycznym obiekt tego typu na terenie ówczesnego Breslau. Ważnym etapem w historii dworca z punktu widzenia dzisiejszego użytkownika  była przebudowa z lat 2010-2012, która objęła cały kompleks. Jej celem było dostosowanie do współczesnych wymagań technicznych, przy jednoczesnym zachowaniu walorów historycznych i architektonicznych miejsca.

Dworzec Główny Wrocław ma sześć peronów i 11 torów. Jak dowiadujemy się ze strony PKP, znajdziemy na nim kasy PKP Intercity, Kolei Dolnośląskich oraz Przewozów Regionalnych. Dostępny jest tu też Infodworzec oraz Informacja Turystyczna. Czekając na przejazd pociągiem, skorzystamy również z takich usług jak apteka, punkty gastronomiczne, kawiarnie, market czy punkt z prasą i książkami, a także z kantoru czy jednego z sześciu bankomatów w hali głównej oraz dwóch od ul. Suchej.

Więcej o: