To pierwszy taki przypadek w historii. Udało się schwytać groźną rybę. Atakuje dużymi i ostrymi zębami

Jakie ryby są niebezpieczne dla człowieka? Barrakuda wielka niewątpliwie należy do gatunków, których lepiej unikać. Z drugiej strony jej spotkanie to rzadkie wydarzenie, które może zapisać się w historii. Tak też się stało w tym przypadku. Groźną rybę upolowano kuszą na dużej głębokości.

Do niecodziennego zdarzenia doszło przy brzegu wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, który należy do Portugalii, a rybę złowił Luís Rodrigues. Choć miało to miejsce 5 sierpnia 2023 roku, to artykuł na ten temat został opublikowany dopiero 19 stycznia tego roku w czasopiśmie "Journal of Fish Biology". W skład zespołu badawczego wchodzili Luís Barcelos, João B. Barreiros i João P. Barreiros. W badania zaangażowane były także Fundo Regional da Ciência e Tecnologia oraz grupa ds. różnorodności biologicznej Azorów w Centrum Ekologii, Ewolucji i Zmian Środowiskowych. Był to pierwszy przypadek, gdy barrakuda wielka została schwytana na tamtejszych terenach.

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Jak wygląda ryba barakuda? Portugalska barrakuda wielka zwróciła uwagę nietypowym wyglądem

Barrakuda wielka, potocznie nazywana też barakudą, to ryba o przeciętnej długości ciała 140 centymetrów, choć czasami może dorastać do dwóch metrów. Kształtem przypomina szczupaka ze względu na wydłużoną głowę i długi pysk, a także silne szczęki z dużymi, ostrymi zębami. Jest koloru srebrnego, stalowoszarego lub rzadziej brązowego, natomiast brzuch ma biały. W dolnej części ciała pojawiają się też ciemne plamki. To właśnie kolor był aspektem, na który Rodrigues zwrócił szczególną uwagę. Znał barakudy żółtogębowe, które są powszechnie spotykane na Azorach, ale ten okaz wyglądał inaczej. W związku z tym skontaktował się z naukowcami, którzy potwierdzili, że jest to barrakuda wielka.

Złowiona ryba mierzyła niecały metr i ważyła nieco ponad 4,5 kilograma, więc był to jeszcze młody okaz. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 45 kilogramów. Mimo to połów można uznać za imponujący. Barakudy potrafią poruszać się z prędkością 56 kilometrów na godzinę, a w dodatku do schwytania jej doszło na głębokości dziewięciu metrów do tego Rodrigues nie miał butli z tlenem.

Czy Barakuda jest niebezpieczna? Na te rzeczy lepiej uważać

Choć ataki barakudy na ludzi zdarzają się stosunkowo rzadko, to czasami można usłyszeć o takich incydentach. Zazwyczaj dotyczy to jednak sytuacji, gdy ryba zostanie sprowokowana przez człowieka. Jak podaje portal aol.com, często jej uwagę mogą przyciągnąć błyszczące przedmioty lub inne ryby nabite na kuszę. Na szczęście w większości przypadków barrakudę można dość łatwo odgonić szybkim uderzeniem. Aby na nią trafić, musimy wybrać się w określone miejsca. Gatunek ten jest pospolity w większości morskich wód strefy tropikalnej i subtropikalnej całego świata, z wyjątkiem wschodniego Pacyfiku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA