Lasy Państwowe zwiastują nadejście wiosny, Pokazali zdjęcie. To niepodważalny dowód

Zima powoli zaczyna odpuszczać, co oznacza, że niedługo jej miejsce zajmie wiosna. Już teraz leśnicy z Ustrzyk Dolnych dzielą się pierwszymi zwiastunami zmiany sezonów. W lasach znaleźli kwitnącą rośliną, która pięknie pachnie. Trzeba być jednak ostrożnym, jeśli ty także ją spotkasz.

Zima powoli już zaczyna dobiegać końca, a za oknem można już zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Nie chodzi wyłącznie o świat zwierząt, gdzie niektóre już wybudzają się z hibernacji, ale również o królestwo roślin. W ustrzyckich lasach już rozkwitają pierwsze pąki. Dla leśników jest to zwiastun zmiany pory roku.

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

"Wiosna, ach to ty". Leśnicy ustrzyckich lasów dzielą się pierwszymi oznakami zmiany pory roku

W poniedziałek. 5 lutego 2024 roku na facebookowym profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne pokazał się post. W nim leśnicy podzielili się znakiem, że zima już powoli dobiega końca. Jak sami piszą w poście, przyszedł czas na:

Lutowe poszukiwanie wiosny

Zauważyli, że wawrzynka wilczełyka zaczyna kwitnąć. Zazwyczaj ten proces przypada na przełom marca i kwietnia, choć już zdarzały się przypadki zakwitania rośliny  w lutym. To możemy właśnie obserwować w Ustrzykach Dolnych. Warto zaznaczyć, że samo kwitnienie jest niesamowitym zjawiskiem. Wydziela ona bowiem intensywnie słodki zapach, który można wyłapać nawet ze znacznej odległości. Pojawiające się latem owoce tej rośliny, czerwone pestkowce, stanowią smakowite pożywienie dla ptaków i innych zwierząt leśnych. Jeśli chodzi o kwiaty wawrzynka wilczełyko, to są one drobne i delikatne, o średnicy nieznacznie przekraczającej jeden centymetr. Kolor uzależniony jest od odmiany, jednak zazwyczaj mają one fioletową barwę. Występuje zarówno w Azji, jak i w Europie. W Polsce spotkamy ją przede wszystkim w cienistych, wilgotnych lasach liściastych oraz mieszanych. Czasami jednak można się na nią natknąć również w zaroślach. Jest to jeden z dwóch gatunków wawrzynków, które znajdziemy w Polsce. Zaznaczamy, ze roślina jest objęta ochroną, by zapobiec zrywaniu gałązek z kwiatami na wczesnowiosenne bukiety. 

Czy wawrzynek jest trujący? Ta roślina może się okazać niezwykle niebezpieczna

Warto wiedzieć, ze sama nazwa  "wilczełyko" pochodzi od właściwości posiadanych przez korę rej rośliny. Zawarte są w niej bowiem substancje trujące mogące, które mogą wywołać u ludzi najróżniejsze reakcje skórne, jak na przykład pęcherze, owrzodzenie czy obrzęki. Z tego powodu, jeśli natkniemy się na tę roślinę podczas leśnego spaceru, powinniśmy być bardzo ostrożni. Co więcej, również owoce wawrzynka są niezwykle szkodliwe. Zawierają takie substancje, jak dafnetoksyna i mezereina. Są one niebezpieczne i silnie trujące nie tylko dla człowieka, ale również dla innych ssaków. Ciekawostką jest, że choć dla nas wawrzynek wilczełyko jest niezwykle groźny, to stanowi on zarówno cenne źródło pokarmu, jak i schronienie dla owadów oraz ptaków.

Więcej o: