Kolejni artyści zostaną docenieni. Na Oscarach pojawi się nowa kategoria. Dlaczego tak późno?

Otrzymanie Oscara to ogromne wyróżnienie dla artystki lub artysty pracujących w branży filmowej. Już niebawem w plebiscycie zawalczy jeszcze więcej osób. Po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono nową kategorię. Do niedawna było to bardzo niedoceniane grono.

10 marca 2024 roku odbędzie się 96. ceremonia wręczenia Oscarów, do której poznaliśmy już nominacje. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych statuetek, jaką możną otrzymać za pracę w branży filmowej. Jest wiele kategorii, m.in. najlepszy film, najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowi, najlepsze kostiumy czy ścieżka dźwiękowa. Już niebawem do tego grona dołączy kolejne wyróżnienie. 

Zobacz wideo Aktorzy drastycznie modyfikują swoje ciała do roli, czyli niezwykłe przemiany w kinie [Popkultura]

Kiedy gala Oscarów 2024? Oscary kategorie 2024 - czas na docenienie tej grupy

W czwartek 8 lutego Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wydała specjalny komunikat z ważną informacją. Jak się okazuje od 2026 roku (czyli od 98. ceremonii wręczenia Oscarów) na liście kategorii pojawi się jeszcze jedna pozycja. Będzie to nagroda dla najlepszego reżysera castingów. To właśnie ta osoba odpowiada za obsadę w danym filmie, a także za to, czy aktorzy pasują do swoich ról.

Reżyserzy castingu odgrywają kluczową rolę w produkcji filmowej, a wraz z rozwojem Akademii z dumą dodajemy casting do kategorii, które doceniamy i celebrujemy. Gratulujemy naszym członkom Casting Directors Branch tego ekscytującego kamienia milowego oraz ich zaangażowania i pracowitości podczas tego procesu

- przekazali dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezeska Akademii Janet Yang w oświadczeniu cytowany przez magazyn "People". Zasady dotyczące kwalifikowania i głosowania zostaną ogłoszone dopiero w kwietniu przyszłego roku. Warto przypomnieć, że w 2013 roku w Amerykańskiej Akademii Filmowej powstał The Casting Directors Branch, czyli "Oddział Reżyserów Castingów". Obecnie liczy około 160 członków.

Rozdanie Oscarów 2024. Nowej kategorii nie było od lat

Gubernatorzy Oddziału Reżyserów Castingu Richard Hicks, Kim Taylor-Coleman i Debra Zane w swoim oświadczeniu podziękowali za dodanie nowej kategorii. 

W imieniu członków Oddziału Reżyserów Castingu chcielibyśmy podziękować Radzie Gubernatorów, Komisji Nagród i kierownictwu Akademii za ich wsparcie. Ta nagroda jest zasłużonym uznaniem dla wyjątkowych talentów naszych dyrektorów castingu i świadectwem oddanych wysiłków naszego oddziału

- napisali. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy osoby obejmujące wspomniane stanowisko będą mieć szansę na wyróżnienie. Brytyjskie nagrody BAFTA i telewizyjne nagrody Emmy już przyznają statuetki w tej kategorii, dlatego tym bardziej dziwi, że Amerykańska Akademia Filmowa tak późno zdecydowała się na ten ruch. Nie trudno jednak zauważyć, że na ceremonii wręczenia Oscarów rzadko dochodzi do takich przełomów. Po raz ostatni nową kategorię wprowadzono w 2001 roku, a był to "Najlepszy film animowany". Z kolei w 2018 roku miała pojawić się kolejna dyscyplina, czyli "Najlepszy Film Popularny", jednak Akademia szybko wycofała się z tego pomysłu.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA