Jakiego prezydenta chcą Polacy? Hołownia i Trzaskowski na szczycie. Stanowski próbuje ich gonić

Na kogo Polacy zagłosują w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Najnowszy sondaż wskazuje na to, że głosujący upodobali sobie dwóch kandydatów. Rafał Trzaskowski czy Szymon Holowania? Wiemy, kto otrzymał największe poparcie i wcale nie jest to Krzysztof Stanowski.

Sondaż IBRiS powstał na życzenie Radia ZET i został przeprowadzony w dniach 9-10 lutego 2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1070 osób. Uczestnicy badania zostali zapytani, na którego kandydata oddaliby głos w wyborach prezydenckich, gdyby te odbyły się w zeszłą niedzielę. Na liście znajdował się między innymi Rafał Trzaskowski (KO), Szymon Hołownia (Polska 2050) oraz założyciel "Kanału Zero" Krzysztof Stanowski. Ostatni z nich w rozmowie z aktualnym prezentem - Andrzejem Dudą - przyznał, że jego motywacją jest dziennikarska ciekawość dotycząca kampanii wyborczej oraz wszelkich wydarzeń, które są z nią związane. Jak zatem ten pomysł wygląda w oczach Polaków? Wygląda na to, że jeszcze nie wszyscy o nim słyszeli. 

Zobacz wideo Robert Biedroń: Wyrasta drugi prezydent, Mastalerek składa sprzeczne deklaracje z prezydentem Dudą

Wybory prezydenckie 2025. Wiemy, jak głosowaliby Polacy 

Z badania wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w zeszłą niedzielę, to udział w nich wzięłoby 68,4 proc. badanych. Natomiast 0,4 proc. respondentów wciąż nie jest pewna, czy wzięłaby udział w głosowaniu. Celem sondażu było sprawdzenie, jak ankietowani odpowiedzą na pytanie: "Na którego z kandydatów zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach na prezydenta, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?". Z badania wynika, że na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 28,3 proc. respondentów. Drugie miejsce na liście przypadło Szymonowi Hołowni, który może pochwalić się poparciem na poziomie 24,0 proc. Podium zamknął natomiast przedstawiciel PiS - Tobiasz Bocheński - z wynikiem 16,1 proc. Warto dodać, że aż 26,4 proc. badanych stwierdziło, że na ten moment nie jest w stanie wskazać odpowiedniego kandydata

Krzysztof Stanowski chce zostać prezydentem, ale zna go niewielu. Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń

Na czwartym miejscu listy sondażu IBRiS znalazł się Krzysztof Stanowski, na którego ostatecznie zagłosowało 3,2 proc. respondentów. W przypadku dziennikarki Doroty Gawryluk poparcie wykazało zaledwie 0,2 proc. badanych. Całość wyników wyglądała następująco: 

  • Rafał Trzaskowski (KO) - 28,3 proc.,
  • Szymon Hołownia (Polska 2050) - 24 proc.
  • Tobiasz Bocheński (PiS) - 16,1 proc.,
  • Krzysztof Stanowski - 3,2 proc.,
  • Dorota Gawryluk - 0,2 proc.,
  • Inny - 1,8 proc.,
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 26,4 proc.

IBRiS sprawdził również rozpoznawalność poszczególnych kandydatów. Z badań wynika, że Tobiasz Bocheński został rozpoznany przez 43 proc. respondentów, natomiast dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk przez 75 proc. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku Krzysztofa Stanowskiego. Aż 70,2 proc. badanych nie słyszało o twórcy "Kanału Zero" - zna go zaledwie 29,8 proc

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA