Pełnia Śnieżnego Księżyca zbliża się wielkimi krokami. Wiemy, kiedy spojrzeć w niebo

Kiedy będzie najbliższa pełnia księżyca? Tego dnia nie tylko fani astronomii będą mogli obserwować mały, lecz niezwykle jasny Księżyc. Sprawdzamy, kiedy najlepiej będzie spojrzeć w niebo i skąd wzięła się nazwa tej pełni. Ma ona swoje korzenie w zamierzchłych czasach.

Pełnia księżyca zawsze jest wspaniałym spektaklem na niebie. W ciągu roku możemy zobaczyć ją zazwyczaj 12 razy. W lutym 2024 roku będziemy mogli obserwować tak zwaną pełnię Śnieżnego Księżyca. Tego dnia nasz naturalny satelita będzie wydawał się mniejszy niż zazwyczaj ze względu na znaczną odległość między nim a Ziemią. Sprawdzamy, kiedy spojrzeć w niebo.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Pełnia Księżyca luty 2024. Kiedy będzie widoczna i czym się różni od innych?

Pełnia jest jedną z faz Księżyca, kiedy to nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca. Oznacza to, że jest dokładnie naprzeciw centralnej gwiazdy, co pozwala nam go zobaczyć w pełnej okazałości. W sobotę 24 lutego 2024 roku będziemy mogli obserwować pełnię tak zwanego Śnieżnego Księżyca. Jej nazwa powiązana jest z czasem jej występowania. Luty w wielu miejscach na świecie jest jednym z najzimniejszych miesięcy w ciągu roku, a w jego trakcie nierzadko spotykamy się ze sporymi opadami śniegu. Pełnia Śnieżnego Księżyca rozpocznie się w Polsce w okolicach godziny 12:30. Kiedy spojrzymy w niebo, Księżyc będzie się nam wydawał nie tylko o wiele mniejszy niż zazwyczaj ze względu na swoje położenie, ale dodatkowo będzie niezwykle jasny. Ta druga predyspozycja sprawi, że dostrzeżenie znajdujących się na nim szczegółów będzie o wiele cięższe. Jeśli jednak chcemy je dojrzeć, możemy sięgnąć po amatorskie teleskopy lub lornetki.

 Pełnia Śnieżnego Księżyca. Jest to prawdziwa gratka dla fanów astronomii

Nazwy pełni mają swoje określone pochodzenie i nie biorą się znikąd. Wiele z nich można znaleźć w tradycjach kolonialnych i indiańskich. Często świadczą one o ścisłych powiązaniach pomiędzy cyklami księżycowymi a działalnością człowieka - w szczególności, jeśli chodzi o rolnictwo. Nazwy te przekazywane były z pokolenia na pokolenie, a dziś używane są nawet przez takie instytucje jak NASA. Są one pięknym odzwierciedleniem rytmu natury i sposobu życia starożytnych cywilizacji. Tegoroczny Śnieżny Księżyc jest szczególnie wart zainteresowania. Położony będzie bowiem w gwiazdozbiorze Lwa, dzięki czemu fani astronomii będą mogli obejrzeć niesamowity spektakl. Co więcej, w dniach poprzedzających pełnię, obserwować będzie można dwie jasne gwiazdy z gwiazdozbiorów Bliźniąt i Lwa - Polluksa i Regulusa. Jeśli jednak odsuniemy się trochę od aspektu naukowego, to Pełnia Śnieżnego Księżyca wciąż owiana jest legendami i wierzeniami. Była ona również znana jako "Księżyc Głodu" lub "Księżyc Wielkiego Postu". To wydarzenie symbolizowało porę roku, która była szczególnie trudna, jeśli chodzi o warunki życia.

Zobacz też: Naukowcy odkryli cztery góry na dnie oceanu. Jedna z nich jest ponad trzy razy wyższa niż Burj Khalifa

Więcej o: