Polacy chcą wyjeżdżać, a Polska pnie się ku górze. Opublikowano ranking najlepszych krajów do życia

Gdzie żyje się najlepiej? Każdy z nas szuka swojej arkadii, ale różnorakość gustów pozornie nie pozwala na znalezienie tej jedynej, która z przyjemnością ukłoni się przed całym społeczeństwem. Mimo wszystko specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli ranking krajów wyróżniających się na tle innych pod wieloma wzlędami - oczywiście tymi pozytywnymi. Wygląda na to, że podczas gdy Polacy próbują wymknąć się poza granice ojczyzny, obcokrajowcy mogliby tu zamieszkać.

Gdyby powołać się na raport "Migracje zarobkowe Polaków 2023" Gi Group, można by oszacować, że średnio co szósty Polak chciałby zamieszkać poza granicami ojczyzny. Tak, aż 17 proc. polskiego społeczeństwa rozważa wyjazd w poszukiwaniu źródła godnych zarobków. Co więcej, tylko 60 proc. na pewno nie chce wyjeżdżać z Polski, co z pewnością nie zasługuje na miano dobrego wyniku. Skąd niechęć do kraju, w którym się wychowaliśmy? Przyczyn zapewne jest wiele. A jednak patrząc na zestawienie najlepszych miejsc do życia, przygotowane przez Preply, raczej nie mamy na co narzekać.

Zobacz wideo Polska najlepsza! Krynica Morska, Sztutowo i Stegna kojarzą wam się tylko z plażowaniem? To nie uwierzycie, co tam jeszcze można robić [TRIP WE DWOJE]

Polska wśród najlepszych krajów do życia. Zestawienie Preply stawia nas w dobrym świetle

Według danych zgromadzonych przez firmę Preply Polska zasłużyła na miejsce w rankingu obejmującym 20 krajów uważanych za najlepsze do życia. Uplasowaliśmy się co prawda dopiero na 15 miejscu, ale lepszy rydz niż niż - jesteśmy w końcu wyżej niż Czechy czy Litwa, które w ogóle nie pojawiły się w rankingu. Nas doceniono natomiast przede wszystkim za stosunkowo niskie ceny, dobrą znajomość języka angielskiego, świetne atrakcje oraz prężnie rozwijający się sektor IT. Polegliśmy jednak jeśli chodzi o publiczny system opieki zdrowotnej oraz system edukacji publicznej. Łącznie Polska otrzymała od Preply 49 punktów, co generalnie stawia nas w dobrym świetle, ale do podium jeszcze nam daleko.

Najlepsze kraje do życia. Szwecja triumfuje, ale nie wszystko jest idealne

Biorąc pod uwagę fakt, że Preply bardzo skrupulatnie przyjrzało się wszelkim aspektom życia mieszańców danych krajów, nikogo nie zdziwi raczej fakt, że pierwszym miejscu w rankingu najlepszych znalazła się Szwecja. Państwo położone w Europie Północnej uzyskało od specjalistów maksymalne 100 punktów, do czego przyczyniły się m.in. szeroki wybór wśród ofert pracy, świetnie prosperujący system opieki zdrowotnej, a także system edukacji. Zauważono jednak, że wśród wielu plusów pojawia się jeden minus - stosunkowo wysokie ceny. Wydaje się jednak, że aspekt ten może być odczuwany przede wszystkim przez imigrantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym miejscu.

W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi

- mówi Sylvia Johnson z Preply cytowana przez portal Noizz. Dalsze miejsca w rankingu najlepszych krajów na świecie prezentują się następująco:

 1. Szwecja
 2. Kanada
 3. Dania
 4. Holandia
 5. Australia
 6. Niemcy
 7. Nowa Zelandia
 8. Belgia
 9. Wielka Brytania
 10. Japonia
 11. Hiszpania
 12. Portugalia
 13. Włochy
 14. Singapur
 15. Polska
 16. Korea Południowa
 17. Malezja
 18. Turcja
 19. Chorwacja
 20. Tajlandia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.