Młodzież Wszechpolska to polska organizacja młodzieżowa o charakterze nacjonalistycznym, eurosceptycznym i skrajnie prawicowym. Według Wikipedii sami deklarują, że ich celem jest "wychowywanie młodzieży w duchu narodowo-katolickim i narodowo-solidarnym". Już na tej podstawie można wywnioskować, że osoby związane z ugrupowaniem nie popierają aborcji. To właśnie tego dotyczy też wspomniany list otwarty.
Jak donosi portal codziennypoznan.pl, przedstawiciele poznańskiej Młodzieży Wszechpolskiej domagają się w swoim liście otwartym, aby polscy biskupi publicznie i imiennie potępili polityków, którzy poprą zmiany dotyczące prawa aborcyjnego w Polsce. W piśmie jest również mowa o ekskomunice. Według Młodzieży Wszechpolskiej, Kościół jest zobowiązany do przekazywania nauki o wierze i moralności, a także karania za odstąpienie od tych wartości.
Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy polski polityk jest katolikiem, ale upominamy się, aby nie można było religii katolickiej używać instrumentalnie, dla zysków politycznych
- czytamy we fragmencie cytowanym przez codziennypoznan.pl. List otwarty z apelem został przekazany do sekretariatu abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski. Portal naTemat.pl przypomina jednak, że w marcu kończy się kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy. Jeśli zaś chodzi o samych polityków, to ci swoje poparcie (lub jego brak) będą mogli wyrazić już za niecały miesiąc.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił podczas konferencji prasowej 8 marca, że głosowanie w sprawie projektów ustawy dotyczących prawa aborcyjnego odbędzie się na posiedzeniu 11 kwietnia 2024 roku. Jak informuje TVN24, Hołownia ocenił szanse na skierowanie ich do drugiego czytania jako "naprawdę duże". Przypomnijmy, że obecnie w Sejmie znajdują się cztery projekty z tym związane. Dwa z nich złożyła Lewica w listopadzie ubiegłego roku, a dotyczą one depenalizacji aborcji i pomocy w niej oraz możliwości przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Projekt Koalicji Obywatelskiej złożony pod koniec stycznia zakłada prawo do przerwania ciąży w pierwszych 12 tygodniach jej trwania. Jako ostatni do Sejmu trafił projekt Trzeciej Drogi, złożony pod koniec lutego, który proponuje powrót do przepisów prawa aborcyjnego sprzed ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, czyli tzw. kompromisu aborcyjnego.