Utarło się myślenie, że w dobie smartfonów i mediów społecznościowych czytamy coraz mniej, a szczególnie młodzież. Jednak dane przeczą temu mitowi. Jak wynika z raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2022", osoby w wieku od 15. do 18. roku życia chętnie sięgają po książki. Aż 72 procent nastolatków zadeklarowało, że czyta dzieła literackie - w roku 2021 respondentów, którzy udzielili takiej odpowiedzi, było 60 procent. Na stronie Biblioteki Narodowej możemy przeczytać, że "najpopularniejszym źródłem czytanych książek są nadal zakupy, ale też prezenty i wypożyczenia od znajomych, co wskazuje na ważną społeczną, więziotwórczą funkcję książki". Mimo to wielu z nas uwielbia buszować po bibliotekach w poszukiwaniu zarówno nowości, jak i klasyków czy reportaży. Dlatego też świetną informacją jest to, że niebawem w stolicy powstanie wyjątkowa biblioteka.
W lipcu 2023 roku Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy poinformował, że na stacji metra Kondratowicza powstanie biblioteka. Zajmie dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 145,2 m kw. Znajdzie się w niej księgozbiór zgromadzony przez placówkę przy ulicy Kondratowicza 23.
Dotychczas bibliotekę publiczną (miejską) w metrze uruchomiono w różnych miejscach na świecie, m.in. w: Pekinie, Nowym Jorku, Stambule, Meksyku, Londynie, w Pradze. Dzięki współpracy z Metrem Warszawskim, będzie to możliwe również na Targówku!
- czytamy na stronie urzędu dzielnicy. Kiedy dokładnie warszawianki i warszawiacy będą mogli wypożyczyć książki w drodze do metra?
W piątek 22 marca w mediach społecznościowych Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy pojawił się komunikat, w którym zamieszczono wizualizację metroteki.
Z nieukrywaną radością przybliżamy coraz bardziej nadchodzącą inwestycję - bibliotekę w metrze (stacja Kondratowicza), bibliotekę w drodze. Specjalnie dla Państwa 'odkrywamy' projekt aranżacji #grzegorzkłoda (...) Będzie to jedyny w Polsce projekt zrealizowany w całości w nowoczesnej i modnej stylistyce parametrycznej. Nie możemy się już doczekać
- czytamy w poście umieszczonym na Facebooku. Natomiast autor projektu, Grzegorz Kłoda, Pracownia GK Atelier cytowany przez portal warszawa.naszemiasto.pl powiedział:
Biblioteka jest zaprojektowana w duchu idei 'biblioteki po drodze', czyli już nie będziesz musiał planować swojego czasu, żeby specjalnie zajść do biblioteki, bo to ona stanie na drodze Twojej codziennej rutyny, np. na drodze do pracy, kiedy będziesz podróżował metrem
Bez wątpienia będzie to idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych i żyjących w biegu mieszkańców stolicy. Nie tylko lokalizacja biblioteki zaskakuje, z informacji przekazanych przez portal rynek-ksiazki.pl wynika, że nie uświadczymy na miejscu dwóch takich samych półek. Maja one mieć kształt pofalowanej wstęgi, która będzie ciągnąć się przez całe pomieszczenia. Nowoczesność placówki nie skończy się na wyglądzie. Książki mają być specjalnie oznakowane, co pozwoli nam wypożyczać je oraz oddawać samodzielnie, bez pomocy pracowników biblioteki. Co ciekawe, to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Zgodnie z planem biblioteka powinna zostać otwarta w drugiej połowie 2024 roku. Wizualizację metroteki możemy zobaczyć TUTAJ.