Przed śmiercią dał rodzicom hasło do komputera. Co w nim znaleźli? Film niedługo trafi do kin

W maju rozpocznie się 21. edycja Millennium Docs Against Gravity, czyli największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Na festiwalowiczów będzie czekać ponad 190 filmów z całego świata. W jakich miastach i kiedy dokładnie odbędą się pokazy filmów? Podstawiamy tytuły, które naszym zdaniem szczególnie warto zobaczyć.

Przed nami kolejna edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Już teraz na stronie wydarzenia opublikowano pełen program tegorocznej edycji, która odbędzie się pod hasłem: "W relacji ze światem".

Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. (...) W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas

- przekazał dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk.

Zobacz wideo Dziennikarze po pokazie "Zielonej granicy" w Wenecji siadali na schodach i płakali

Festiwale filmowe 2024. Blisko 190 filmów do zobaczenia w siedmiu miastach i nie tylko tam 

Miłośnicy dokumentów będą mieli nie lada problem z wybraniem idealnych seansów, ponieważ repertuar jest naprawdę duży. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowanych blisko 190 filmów nie tylko z Polski czy Europy, ale całego świata. Festiwal odbędzie się między 10 a 19 maja w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni oraz Bydgoszczy. Jednak mieszkańcy innych części kraju także będą mieli okazję zapoznać się z wyselekcjonowanymi przez organizatorów filmami. Od 21 maja do 3 czerwca będą one bowiem dostępne online na stronie mdag.pl. Prezentowane obrazy poruszają wiele aktualnych wydarzeń, w tym te związane z ekologią, zmianami społecznymi czy polityką, ale nie tylko. Wiele z wyświetlanych na kinowych ekranach filmów weźmie udział w konkursach. Nagrody zostaną przyznane między innymi w takich kategoriach jak: Nagroda dla najlepszego filmu polskiego, Nagroda Amnesty International Polska czy Nagroda za najlepszy debiut. Warto pamiętać, że oprócz mnóstwa filmów, na festiwalowiczów czeka także wiele spotkań z twórcami oraz bohaterami obrazów, panele Q&A oraz debaty poruszające istotne społecznie kwestie nawiązujące do sfilmowanych historii. A jakie filmy będziemy mogli obejrzeć? 

MDAG 2024. Jakie filmy zostaną wyświetlone w kinach. Te tytuły powalczą w konkursie głównym 

Jak już wspomnieliśmy, na festiwalu zostanie wyświetlonych mnóstwo filmów, jednak my przytoczymy 12 tytułów, które wezmą udział w konkursie głównym. A są to:

  • "Hollywoodgate",
  • "Las",
  • "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała",
  • "Ostatnia wyprawa",
  • "Nie chcemy innej ziemi",
  • "SR",
  • "Ścieżka dźwiękowa zamachu staniu",
  • "Ibelin",
  • "Matka Vera",
  • "Nokturny",
  • "Agent Szczęścia",
  • "Sugarance".

My szczególnie czekamy na trzy z wyżej wymienionych obrazów.

  • "Ostatnia wyprawa" opowiada o losach Wandy Rutkiewicz, pierwszej osoby z Polski, a także  pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła najwyższe ziemskie szczyty.  Reżyserka obrazu, która - tak jak je bohaterka - jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami wybitnej Polki. 
  • "Las" to historia Asi i Marka, którzy kupili w Puszczy Białowieskiej tuż przy granicy z Białorusią. To tu miały w spokoju dorastać ich dzieci, jednak z czasem w lesie pojawili się uchodźcy, których przyjęcia odmawiają zarówno Polskie jak i Białoruskie władze. Film opowiada o tym, jak sytuacja polityczna wpłynęła na życie zwyczajnej rodziny. 
  • "Ibelin" przedstawia historię Matsa Steena, norweskiego gracza, który w wieku 25 lat zmarł na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Zanim odszedł, przekazał swoim rodzicom hasło do komputera. W ten sposób odkryli, że prowadził bogate życie w sieci oraz miał przyjaciół na całym świecie, mimo że na co dzień poruszał się na wózku inwalidzkim i potrzebował stałej opieki medycznej. 

Pełen program festiwalu oraz inne szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz na mdag.pl.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.