Plaga szkodników w Polsce. Mieszkańcy przerażeni. "Wieczorami latają ich tysiące"

Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczorny spacer, w trakcie którego otulają nas ciepłe podmuchy wiatru. Bajkę niszczy jednak obraz wplątujących się we włosy owadów. Tak wygląda rzeczywistość mieszkańców Głogowa i niektórych miejsc na terenie województwa opolskiego. W Polsce zapanowała "plaga".

Niestety, lato wiąże się nie tylko z przyjemnym wygrzewaniem na słońcu, relaksem i zajadaniem się smakowitymi lodami lub świeżymi owocami. Istnieją również negatywne aspekty. Należą do nich między innymi pojawiające się w naturze różnego rodzaju owady, które potrafią uprzykrzyć życie i zniszczyć sielankę. W Polsce pojawiła się plaga chrabąszcza. 

Zobacz wideo Mikołaj Dorożała: Musimy zabezpieczyć najcenniejsze obszary przyrodnicze, a jednocześnie zabezpieczą przemysł drzewny

Owady leśne w Polsce. Mieszkańcy województwa opolskiego nie mogli wejść do lasu

Wybierając się na wycieczkę do lasu, nie będzie dużym zdziwieniem, jeśli na naszej drodze spotkamy jelonka rogacza, kornika drukarza, tygrzyka paskowanego, żuka leśnego czy też chrabąszcza majowego. Jednak ten ostatni postanowił iść na rekord w 2024 roku. Na terenach województwa opolskiego pojawiła się plaga owadów, które budzą nie lada obrzydzenie wśród ludzi. Nie dość, że są głośne i powodują odrazę, to stanowią realne zagrożenie dla roślin. Chrabąszcz majowy zwykle - jak sama nazwa wskazuje - pojawia się w maju. W wyniku upałów, które nadeszły dość szybko w bieżącym roku, owady postanowiły rozpocząć swoją egzystencję znacznie wcześniej. Mało tego, jest ich dużo więcej, niż być powinno.

Niestety ze względu na masowe pojawienie się chrabąszcza majowego w kwietniu, jesteśmy zmuszeni przeprowadzić oprysk w leśnictwie Dębska kuźnia. W związku z powyższym wprowadzony został zakaz wstępu do lasu w terminie 27.04-10.05

- czytamy w poście opublikowanym na Facebooku Nadleśnictwa Opolskiego. Z jakimi skutkami plagi musimy się zatem liczyć?

Chrabąszcz majowy - ciekawostki. Czy stanowi zagrożenie dla człowieka?

Chrabąszcze oprócz swojego nieestetycznego wyglądu, wydawania głośnego - niekiedy irytującego dźwięku - tak naprawdę nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Zdarzają się osoby, które uważają je za "urocze stworzenia". Z pewnością w gronie sympatyków nie znajdują się mieszkańcy Głogowa, którzy zostali sterroryzowani przez owady.

Wieczorami latają ich tysiące. To jest plaga, dosłownie plaga. Nie da się wyjść wieczorem na dwór, bo zlatują się chmarami

- opowiadała w rozmowie z "Faktem" głogowianka. Chrabąszcze z łatwością przyczepiają się do ubrań i lubią lądować na włosach. Na samą myśl cierpnie skóra, jednak z największym problemem mierzą się rolnicy, których plony są wyniszczane przez plagi.

Chrabąszcze majowe zagrażają nowym pokoleniom lasu, ponieważ zjadają korzenie młodych sadzonek. Próbowaliśmy już siać różne zboża, aby zapewnić im pożywienie, ale nie udało się

- wypowiedział się Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole w rozmowie z TVN24. Chcąc zwalczać niechcianych gości w naszym otoczeniu, warto zasadzić miętę. Zapach rośliny skutecznie odstrasza szkodniki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: