Czy trzeba iść na mszę w Boże Ciało? Prawo kanoniczne mówi jasno. Katolicy muszą o tym pamiętać

Czy w Boże Ciało trzeba być na procesji? To jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, a to oznacza, że łączy się z nim lista obowiązków, jakie wierni muszą spełnić. Czy tego dnia trzeba iść na mszę? Jeśli nie chcesz popełnić grzechu, zapoznaj się z prawem kanonicznym.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny długi weekend majowy, tym razem związany z Bożym Ciałem. To ważne święto katolickie, przypadające 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Zwykle obchodzimy je w maju lub czerwcu. W tym roku przypadło na czwartek 29 maja. Wielu z pewnością zastanawia się, czy tego dnia trzeba iść do kościoła na mszę. Prawo kanoniczne mówi jasno. Pojawia się też kolejne pytanie. Czy w Boże Ciało trzeba iść do komunii?

Zobacz wideo Finansowanie kościoła z budżetu państwa? "Ja im nie dam ani grosza"

Czy w Boże Ciało idzie się do Kościoła? Wiernych nurtuje ta kwestia

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Wierni obchodzą je na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. To święto ruchome, dlatego każdego roku wypada innego dnia, jednak zawsze jest to czwartek. Boże Ciało zalicza się także do świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy powinni tego dnia udać się do kościoła. Brak uczestnictwa we mszy będzie równoznaczne z popełnieniem grzechu. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie mam możliwości udania się do kościoła w samo święto, można to także zrobić w jego wigilię, czyli dzień poprzedzający,

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego

- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Czy trzeba brać udział w procesji na Boże Ciało? To popularny katolicki zwyczaj

Choć w Kodeksie Prawa Kanonicznego nie wyjaśniono, czy przyjęcie komunii jest tego dnia obowiązkowe, to ze strony bozecialo.info.pl wynika, że warto to zrobić. W ten sposób można najpełniej uczcić to święto. Kolejnym ważnym aspektem jest udział w procesji. Tego dnia, jak co roku, ulicami każdej parafii przejdą uroczyste orszaki, podczas których kapłan będzie niósł pod baldachimem figurę Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W ten sposób błogosławieństwo ma dotrzeć się do każdego domostwa. Choć jest to ważne święto, udział w procesji nie jest obowiązkowy. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się wziąć w nim udział, to nie można tego traktować jako zamiennik dla uczestnictwa we mszy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy weźmiesz udział w procesji Bożego Ciała?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.