Małżeństwo musi spowiadać się z zupełnie innych grzechów. Lista jest długa i naprawdę zaskakująca

Według prawa kościelnego każdy katolik przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie wielkanocnym, powinien przystąpić do spowiedzi świętej. Przed nią zaleca się jednak przeprowadzenie rachunku sumienia. Okazuje się, że nie zawsze mamy świadomość naszych grzechów. O tym powinni pamiętać małżonkowie.

Na oficjalnej stronie parafii pod wezwaniem świętej Katarzyny w Będzinie-Grodźcu opublikowano jakiś czas temu rachunek sumienia dla dorosłych, pomocny przed przystąpieniem do sakramentu spowiedzi. To, co zaskakuje w nim najbardziej to fakt, że wiele grzechów dotyczy przede wszystkim małżeństw. Oto przewinienia, które mogą popełnić jedynie osoby, będące po sakramentalnej przysiędze.

Zobacz wideo Ksiądz, który przeganiał ducha weganizmu salcesonem zatrzymany ws. Funduszu Sprawiedliwości

Spowiedź święta i rachunek sumienia: Te grzechy dotyczą tylko i wyłącznie katolickich małżeństw

Dla osób praktykujących wyznanie katolickie niezwykle ważny jest sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź święta. Ważne, by przystępować do niej zawsze wtedy, gdy popełnimy grzech ciężki, a co za tym idzie, stracimy łaskę uświęcającą. Szczególnie istotny jest rachunek sumienia, który powinniśmy wykonać, zanim pójdziemy do konfesjonału, bez tego nie należy nam się rozgrzeszenie. Małżeństwa mają utrudnione zadanie, gdyż sporo rzeczy, które na co dzień robią, okazuje się grzechem. Kłamstwo, czy ukrywanie ważnych informacji przed drugą połówką, bez dwóch zdań nie jest dobrym działaniem. Mało kto wie jednak, że celowe zapobieganie zwiększenia liczby potomstwa, czyli, innymi słowy, używanie środków antykoncepcyjnych, jest dla małżeństwa bardzo ciężkim przewinieniem. Równie skomplikowany jest temat zdrady. Okazuje się, że nie tylko fizyczne obcowanie z inną osobą można tak określić. Złe jest także "podniecenie się" podczas oglądania filmu lub czytania książki. Wiążę się to z szóstym przykazaniem "nie cudzołóż". Małżonka możemy również zdradzić w myślach, czego także należy się wystrzegać i zawsze z tego spowiadać. Nie tylko na stronie parafii pod wezwaniem świętej Katarzyny w Będzinie-Grodźcu znajdziemy podobne publikacje. Okazuje się, że małżeństwa popełniają więcej grzechów, niż im się wydaje.

Uczciwość wobec małżonka jest niezwykle ważnym kryterium. Chodzi również o dyskrecję

Na stronie internetowej Sanktuarium świętego Idziego w Wyszkowie również możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Zgodnie z zapiskami grzechem w małżeństwie okazuje się być spychanie obowiązków na drugą osobę. Ważne, by wspólnota dwóch osób kierowała się wzajemnym szacunkiem i pomagała sobie również podczas codziennych czynności. Niezwykle ważna jest także kwestia uczciwości i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zdradę. Grzechem jest brak dyskrecji w sprawach małżeńskich i obrażanie drugiej połówki za plecami lub narażanie jej na utratę dobrego imienia. Katolicy nie powinni również zanadto ingerować w sprawy żony, lub męża, jeśli chodzi o ich własne sumienie.

Wbrew uczciwości jest też ingerencja w sprawy sumienia współmałżonka. Jest to ważne w sytuacjach trudnych, żeby nie ograniczać się do wymuszania natychmiastowych rozwiązań, moralizowania, pouczania, wyśmiewania czy innego odbierania godności małżonkowi przez drugą stronę.

- tłumaczy ksiądz Leszek Smoliński. Jak widać, lista jest naprawdę obszerna, a osoby wierzące mają z czego się spowiadać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.