Jerzy Stuhr nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 77 lat. Z tych ról zapamiętamy go najbardziej

Jerzy Stuhr, znany z takich filmów jak "Kiler" czy "Seksmisja", zmarł dziś rano. Aktor kilka lat temu przeszedł dwa zawały serca i udar mózgu, zmagał się też z nawrotem choroby nowotworowej. Wielu widzów uważało go za jednego z najwybitniejszych artystów w historii polskiego kina.

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, Maciej Stuhr, w rozmowie z Onetem. Aktor już od dłuższego czasu miał poważne problemy zdrowotne. Pod koniec lat 80. przeszedł zawał serca, o czym napisał później w swojej książce "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce". W 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani, a pięć lat później przeszedł drugi zawał serca. 13 lipca 2020 roku artysta dostał udaru mózgu i choć jego stan był określany jako poważny, udało mu się wyjść ze szpitala już pod koniec tego samego miesiąca. W 2023 roku doszło jednak do nawrotu choroby nowotworowej. 

Zobacz wideo Maciej Stuhr teraz chce rozśmieszać ludzi. "Czas, by aktorzy nie zajmowali się polityką"

Jerzy Stuhr: filmy. Zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów polskiego kina

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, ale będąc dzieckiem, przeprowadził się z rodziną do Bielska-Białej. Już w okresie licealnym występował na szkolnej scenie i udzielał się w kółkach teatralnych. Później pracował jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Choć przez lata był związany z teatrem, to Polacy kojarzą go głównie jako wybitnego aktora filmowego. Karierę przed kamerą rozpoczął w latach 70., grając między innymi w kilku filmach Krzysztofa Kieślowskiego, jednak największą popularność zdobył współprowadząc z Bogusławem Sobczukiem programy telewizyjne z cyklu "Spotkanie z Balladą". Od tego momentu Polacy doskonale znali twarz Jerzego Stuhra i chętnie oglądali filmy z nim w roli głównej. Do najsłynniejszych kreacji należą role:

  • Maksa Paradysa w "Seksmisji",
  • Lutka Danielaka w "Wodzireju",
  • Filipa Mosza w "Amatorze",
  • komisarza Jerzego Ryby w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch"
  • Nadszyszkownika Kilkujadka w "Kingsajz".

Młodsze pokolenia może natomiast kojarzyć aktora z wybitnych ról dubbingowych. Podkładał głos m.in. Osłowi w "Shreku", smokowi Mushu w "Mulan" czy też Gargamelowi w filmowych "Smerfach". 

Marianna Stuhr, Maciej Stuhr. Ile dzieci ma Jerzy Stuhr?

W Boże Narodzenie 1971 roku Jerzy Stuhr poślubił skrzypaczkę Barbarę Kóskę. Para znała się od dziecka, ponieważ razem chodzili do przedszkola, później na religię do salki katechetycznej, a po wyprowadzce mężczyzny do Krakowa nadal utrzymywali ze sobą kontakt. Zakochani mieli razem dwoje dzieci: Macieja oraz Mariannę. Syn poszedł w ślady ojca i został jednym z najsłynniejszych polskich aktorów. Córka wybrała inną drogę, choć tak jak reszta rodziny związała się ze sztuką. Jest absolwentką grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych. Aktualnie mieszka z rodziną w Warszawie, gdzie prowadzi własne atelier. Jerzy Stuhr doczekał się trójki wnucząt: Leny (córka Marianny Stuhr-Bończy i Iana Bończy), Matyldy (córka Macieja Stuhra i Samanty Janas) oraz Tadeusza (syn Macieja Stuhra i Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.