Księżyc jest znacznie większy niż zwykle? Eksperci studzą emocje. To jego tajna sztuczka

Niekiedy wydaje się, że Księżyc jest znacznie większy, niż powinien, co wzbudza spore emocje wśród miłośników podniebnych obserwacji. Dalszego tak się dzieje? Odpowiedź naukowców dla wielu może być sporym rozczarowanie. Wszystko dlatego, że w tym przypadku chodzi jedynie o ludzkie oko.

Osoby, które mają w zwyczaju patrzeć w niebo, zapewne zwróciły uwagę na to, że są momenty, w których Księżyc wydaje się wręcz gigantyczny. Jest to niezapomniany widok, jednak za ten spektakl wcale nie odpowiadają jakieś niezwykłe siły. W rzeczywistości to zwykłe złudzenie optyczne, które często nazywa się również "iluzją Księżyca"

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Iluzja Księżyca - na czym polega? Wyciągnij rękę i sprawdź to sam 

Księżyc zazwyczaj wydaje się znacznie większy, w momencie gdy jest w pełni i znajduje się nisko nad horyzontem. To zjawisko intrygowało ludzi już od wieków i dlatego z czasem uzyskało miano "iluzji Księżyca". Prawda jest jednak taka, że ten wcale nie zmienia swojej wielkości, ani odległości względem Ziemi, lecz ludzki mózg i wzrok inaczej na niego reagują. Otóż to nasz mózg postrzega Księżyc w różny sposób. Wszystko zależy od tego, gdzie dostrzegają go nasze oczy - nad horyzontem czy wysoko u góry. Obserwując Księżyc w zenicie, mamy wrażenie, że znajduje się blisko nas i jednocześnie "staje się" większy. Natomiast, jeśli jesteśmy przekonani, że jest w miejscu bardziej odległym, automatyczne wydaje się być dużo mniejszy, choć w rzeczywistości jego rozmiar wciąż jest taki sam. Aby się o tym przekonać, wystarczy wykonać proste ćwiczenie. 

(...) wyciągnij rękę na wprost przed siebie, zamknij jedno oko i nakieruj na niego palec, którego czubek ledwo go zakrywa. Odczekaj chwilę, aż Księżyc przesunie się wyżej i spróbuj ponownie. Księżyc może wyglądać na mniejszy, ale wcześniej wybrany palec pokryje go tak samo

- wyjaśnia serwis Well. W związku z tym, że "iluzja Księżyca" interesuje ludzi od setek lat, w tym czasie powstało wiele różnych teorii na temat tego wyjątkowego zjawiska. Pierwsza z nich została wysnuta już w starożytnej Grecji. 

Księżyc może zmieniać swoją wielkość? Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości

Arystoteles wysnuł tezę, że to złudzenie ma związek z atmosferą, jednakże z czasem stwierdzono, że jest ona błędna. Wszystko dlatego, że atmosfera, co prawda może w pewien sposób zniekształcać Księżyc, lecz nie działa jak soczewka powiększająca. Inną koncepcją, która została później obalona, opierała się na założeniu, że orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła. Swoim kształtem przypomina elipsę, co pozwala sądzić, że Księżyc mógłby w poszczególnych okresach nieco zbliżać się do Ziemi. Choć ma to jakiś sens, to maksymalne skrócenie odległości pomiędzy Księżycem a Ziemią wynosi zazwyczaj około od 12 do 15 proc. Jest to zbyt mało, by ludzie oko mogło wychwycić takowe zmiany

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: