Na taki Księżyc czekaliśmy 18 lat. Niebywałe zjawisko pojawi się na niebie już tej nocy

Kiedy jest pełnia? Już wkrótce po raz kolejny zaobserwujemy to niesamowite zjawisko. Tym razem będzie jednak bardziej wyjątkowe niż zwykle. Księżyc stanie się o wiele większy i zaświeci zacznie jaśniej. Jak to możliwe? Wyjdź na dwór i zobacz, jak piękna jest truskawkowa pełnia.

Faza Księżyca, która zdaniem wielu osób jest najbardziej fascynująca, to oczywiście pełnia. Zwykle pojawia się raz w miesiąca i wówczas rozświetla nocne niebo jasnym, niemal białym światłem. Okrągły, błyszczący satelita wygląda wtedy niesamowicie, a już niebawem będziemy mogli mu się przyjrzeć dokładniej niż dotychczas. Nad naszymi głowami pojawi się unikatowe zjawisko, na które niektórzy czekali od 18 lat.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Kiedy pełnia w czerwcu 2024? Tej nocy warto wyjść z domu

Noc z piątku 21 czerwca na sobotę 22 czerwca będzie wyjątkowa. Wszystko przez Księżyc, który zaświeci szczególnie jasno. Tego dnia przypada pełnia, jednak będzie ona zdecydowanie inna niż wszystkie. 

Dokładnie o 03:08, Księżyc znajdzie się w pełni. Zjawisko wystąpi zaledwie nieco ponad 24h po przesileniu letnim, przez co pełnia będzie ekstremalnie niska. Na północy kraju Księżyc będzie górował ZALEDWIE 6° nad południowym horyzontem

- czytamy na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach". Co to oznacza?

Podczas pełni tarcza Księżyca oświetlona jest w 100%. Nasz naturalny satelita wydaje się wtedy całkiem duży. Ten efekt może być spotęgowany przez jego niskie położenie nad horyzontem. Im niżej się znajduje, tym wydaje nam się on większy

- tłumaczą autorzy profilu. Wychodzi zatem na to, że dzisiejszej nocy Księżyc będzie zaskakująco wielki, a przy okazji zaświeci jaśniej niż zwykle, przez co przybierze intensywnie pomarańczowy kolor. Jest to tym bardziej niesamowite, że czerwcowa pełnia zwykle nazywana jest "truskawkową". Kolor tarczy pokryje się zatem z tą wdzięczną nazwą.

Fazy Księżyca 2024. Nazwy pełni Księżyca, które wciąż są przed nami

To, co nadaje całemu zjawisku wyjątkowości, to fakt, że jest ono bardzo rzadkie. Po raz ostatni można je było obserwować w Polsce w 2006 roku, dlatego warto tej nocy wyjść na dwór i podziwiać Księżyc. W mieście efekt może nie być powalający z uwagi na obecność miejskich świateł, dlatego lepiej podjechać na obrzeża lub znaleźć miejsce, w którym nie będzie żadnych lamp. Co ważne, im dalej nam północ, tym Księżyc będzie niżej. To oznacza, że w Polsce najlepiej oglądać pełnię z Półwyspu Helskiego.

Jakie jeszcze pełnie czekają nas w tym roku?

  • 22 czerwca - Truskawkowy Księżyc,
  • 21 lipca - Koźli Księżyc,
  • 19 sierpnia - Zbożowy Księżyc,
  • 18 września - Księżyc Plonów,
  • 17 października - Księżyc Myśliwych,
  • 15 listopada - Bobrzy Księżyc,
  • 15 grudnia - Zimny Księżyc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: