Jak podaje portal Czas Chojnic, w listopadzie 2023 roku gmina Rzeczenica (województwo pomorskie) pozyskała 1,4 miliona złotych na remonty lokalnych kościołów. Celem było przeprowadzenie kompleksowych prac konserwacyjnych zabytkowych budynków, dlatego pieniądze trafiły do kościołów w Olszanowie, Pieniężnicy, Brzeziu, Międzyborzu i w Gwieździnie. Remont tej ostatniej budowli wygląda imponująco, bowiem kościół obklejono w całości jasną folią. Dlaczego?
Media społecznościowe obiegły zdjęcia kościoła w Gwieździnie, który nagle został w całości pokryty białą folią. Teraz zamiast budowli sakralnej przypomina bardziej dom z papieru lub tajemniczą, wielką zjawę. Nie jest to jednak efekt dekoracyjny, a przygotowania do przeprowadzenia w środku fumigacji, czyli zabiegu zwalczania szkodników, które zadomowiły się w starych, drewnianych ścianach kościoła. Fumigacja polega na szczelnym owinięciu budynku folią i wpuszczenia do środka chemicznych preparatów w formie gazowej, tak zwanych fumigantów.
Ławki są nadgryzione. Nie są one jeszcze dziurawe, ale są nadgryzione. Jest to drewno z XVIII wieku. Figury w oknach też są nadgryzione. Balustrada na chórze jest też mocno zniszczona
- opowiadał ksiądz Marcin Gajowniczek, proboszcz parafii w Gwieździnie, cytowany przez portal rzeczenica.pl. Podczas prowadzonych prac do budynku nie można wchodzić, a teren wokół budowli odgrodzono i oznakowano.
W trakcie fumigacji w pobliże kościoła nie wolno się zbliżać, ani tym bardziej do niego wchodzić
- czytamy na oficjalnej stronie gminy Rzeczenica.
Gwieździn to niewielka wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Rzeczenica. Największym zabytkiem, jaki przyciąga w to miejsce turystów, jest stary, drewniano-szachulcowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa. Został zbudowany przez księcia Radziwiła w 1754 roku, a prawie sto lat później przeszedł gruntowny remont. Budynek przedłużono i dodano nową wieżyczkę. Wnętrze wypełniają zabytkowe dekoracje, między innymi barokowe malowidła Chrystusa i dwunastu apostołów z XVII wieku, liczne rzeźby, gotycki dzwon z XIV wieku i rokokowy ołtarz główny z II połowy XVII wieku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.