Wilki znów w natarciu. Władze gminy ostrzegają. "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności"

Kolejna polska gmina dołączyła do grona tych, które muszą zmagać się z obecnością wilków. Jej władze zdecydowały się na wystosowanie specjalnego apelu do swoich mieszkańców. Poproszono o "zachowanie szczególnej ostrożności" oraz stosowanie się do konkretnych wytycznych.

W ostatnim czasie informowaliśmy między innymi o znacznym wzroście liczby wilków w gminie Wasików oraz Secemin. W wielu regionach Polski drapieżniki coraz częściej zbliżają się do człowieka i nie reagują na próby płoszenia. Teraz problem dotyczy również gminy Wojcieszków w powiecie łukowskim, skąd pochodzi najnowszy komunikat w sprawie potencjalnego zagrożenia. 

Zobacz wideo Czy wilki są zagrożeniem dla ludzi?

Wilki pojawiły się w kolejnej polskiej gminie. "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności"

Ostrzeżenie wystosowane przez przedstawicieli gminy Wojcieszków dotyczy obecności wilków, które były widziane na terenie sołectwa Siedliska.

Drodzy Mieszkańcy, w związku z informacją dotyczącą obecności wilków na terenie Gminy Wojcieszków (sołectwo Siedliska) prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności! Wilki to zwierzęta płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną, a ich odstrzał jest zabroniony 

- czytamy w komunikacie gminy. W związku z tym, że kontakt wilka z człowiekiem może nieść za sobą poważne konsekwencje, gmina zadbała o to, by jej mieszkańcy wiedzieli, jak się w takiej sytuacji zachować. W tym celu stworzono listę podstawowych zasad, którymi należy się kierować. W dużej mierze chodzi również o bezpieczeństwo zwierząt domowych oraz gospodarczych.

Wilki wkraczają na tereny zamieszkiwane przez człowieka. Jak żyć z drapieżnikami? 

Z poradnika stworzonego przez gminę Wojcieszków wynika, że całkowicie zabronione jest dokarmianie wilków. Złamanie tej zasady może skutkować tym, że drapieżniki będą pojawiały się w pobliżu ludzkich siedzib. Aby tak się nie stało, warto również zadbać o zabezpieczenie odpadów, w tym także koszy na śmieci. Pozostawiona na posesji żywność z pewnością zainteresuje wilki. Kolejne zasady brzmią następująco:

  • zabezpieczaj zwierzęta domowe - psy powinny znajdować się w pomieszczeniu lub kojcu;
  • zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie;
  • nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka i nie zabieraj go do domu.

Ochrona własnych zwierząt jest niezwykle ważna, czemu dowodzi historia źrebaka z gminy Secemin. 28 lipca 2024 roku jego właściciel zauważył, że koń ma na tylnej nodze rozległe rany. Weterynarze potwierdzili, że te powstały podczas ataku wilka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: