Czy 16 sierpnia można jeść mięso? Dyspensę otrzymali tylko niektórzy wierni

Już w tym tygodniu będziemy obchodzili jedno z najważniejszych świąt kościoła katolickiego. W związku z uroczystością, która wypada w czwartek, biskupi w niektórych rejonach Polski zdecydowali się przyznać dyspensę piątkową dla swoich wiernych. Zobacz, gdzie swobodnie będzie można zapalić grilla.

Już w najbliższy czwartek 15 sierpnia w Polsce będzie obchodzone Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z kalendarzem jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Osoby, które wcześniej zapoznały się z rozpiską i wzięły urlop 16 sierpnia, będą mogły cieszyć się długim weekendem. Trzeba jednak pamiętać, że wśród katolików piątek jest dniem wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Na szczęście biskupi w tej kwestii mogą udzielić dyspensy. Grillować bez wyrzutów sumienia będzie można w kilku diecezjach.

Zobacz wideo Disney odkrywa karty. Tak wygląda nowa "Śnieżka" [ZWIASTUN]

Święto w sierpniu. Wniebowstąpienie NMP otwiera furtkę dla piątkowej dyspensy

Według zasad kościoła katolickiego co piątek, aby uczcić ofiarę i śmierć Chrystusa, każdy katolik powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty

- czytamy w kodeksie prawa kanonicznego. Władze kościoła przewidują jednak możliwość odstąpienia od konieczności piątkowego postu. Najczęściej tego typu ustępstwa są ogłaszane przez biskupów w związku ze świętem kościelnym. Kapłani niektórych diecezji, mając na uwadze zbliżające się obchody Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, postanowili dać przyzwolenie wiernym na spożywanie mięsa dzień po Zielnej. Mieszkańcy diecezji opolskiej, bielsko-żywieckiej, katowickiej i gdańskiej będą mogli rozpalić grilla bez wyrzutów sumienia. Jednak zanim przystąpią do ucztowania, muszą pamiętać o pewnych warunkach.

16 sierpnia dyspensa. Przyzwolenie uwzględnia wymagany akt zadośćuczynienia

Choć poszczególni biskupi skłonili się ku decyzji wydania dyspensy na najbliższy piątek 16 sierpnia, nie zapomnieli wspomnieć, o tak zwanym "zadośćuczynieniu". Chcąc skorzystać z przyzwolenia, wierni będą musieli pamiętać o następujących nakazach.

  • Na terenie archidiecezji gdańskiej, abp Tadeusz Wojda SAC w ramach korzystania z udzielonej dyspensy nakazał wiernym pomodlić się w intencji powołań kapłańskich oraz zakonnych.
  • Katolicy z archidiecezji katowickiej, którzy otrzymali przyzwolenie na spożywanie mięsa w piątek od bp Adriana Galbas SAC, w ramach wdzięczności powinni pomodlić się za osoby cierpiące i w miarę możliwości złożyć dary dla biednych - tzw. jałmużnę.
  • Ksiądz bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej nakazał wierzącym chcącym skorzystać z dyspensy pomodlić się w intencjach Ojca Świętego lub złożyć ofiarę misyjną.
  • W diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja, udzielając dyspensy nie wspomniał o żadnej formie zadośćuczynienia.

Przyzwolenie na spożywanie mięsa otrzymali również wierni ordynariatu polowego Wojska Polskiego. Ksiądz bp Wiesław Lechowicz zalecił, aby w ramach wdzięczności pomodlić się w dowolnej intencji lub wykonać uczynki miłosierdzia względem bliźnich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: