Już za kilka dni, a dokładnie 15 sierpnia, członkowie Kościoła katolickiego będą świętować Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wielu z nich wie, że istnieją święta, podczas których nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, jednak w kalendarzu liturgicznym znajdziemy święta nakazane. Co oznaczają i czy w tych dniach należy udać się na mszę?
W Kościele katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych świąt. Dzień ten jest wspomnieniem dogmatu wiary, związanego ze wzięciem do nieba Najświętszej Maryi Panny. Warto zaznaczyć, że to jedno z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Czy z tego względu wierni mają obowiązek obchodzić tę uroczystość, udając się na mszę świętą do kościołów? Jeśli mamy co do tego wątpliwości, należy sprawdzić, czy zbliżające się święto jest jednym z nakazanych.
W kalendarzu Kościoła katolickiego znajduje się dziewięć świąt nakazanych. Kiedy obchodzone są te uroczystości, wierni mają obowiązek udania się na organizowane w tych dniach msze święte. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego. Kan. 1247:
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego
Takimi świętami są:
Jak widać, na liście widnieje Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone jest 15 sierpnia. W związku z tym wierni przestrzegający zasad Kościoła muszą udać się na mszę. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły i niektórzy wierni są zwolnieni z te go obowiązku. Szczegółowo pisaliśmy o tym jednym z naszych artykułów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.