Lista Szanghajska to ranking szkół wyższych, który po raz pierwszy został opublikowany w 2003 roku przez chiński Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Z najnowszego zestawienia wynika, że już po raz 22. najlepszą uczelnią na świecie został amerykański Harvard. Na drugim miejscu Academic Ranking of World Universities (ARWU) znalazł się Stanford, natomiast podium zamknął Massachusetts Institute of Technology (MIT). Choć na samej górze rankingu widać ogromną dominację szkół ze Stanów Zjednoczonych, znalazło się również miejsce dla innych krajów - w tym także Polski.
Poza Massachusetts Institute of Technology oraz University of Oxford na pierwszych 10 pozycjach znajdują się same uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast polskich szkół wyższych należy szukać dopiero na pozycjach od 401 do 500 oraz 801 do 1000. Jako pierwsze na Liście Szanghajskiej zostały wyróżnione Uniwersytet Warszawski i krakowski Uniwersytet Jagielloński. Kolejna w zestawieniu jest Politechnika Gdańska, a dalej ranking uzupełniają: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Wrocławski Uniwersytet Medyczny.
Łącznie nasz kraj zasłużył na osiem miejsc. Choć taki wynik może cieszyć, warto zaznaczyć, że w zeszłym roku Polska zajęła aż 11 pozycji - o trzy więcej. W zestawieniu dominują Chiny, które w Academic Ranking of World Universities mają aż 450 uczelni, drugie są Stany Zjednoczone (183 uczelnie), a trzecia Wielka Brytania (62 uczelnie).
Od 2009 roku za ranking odpowiedzialna jest firma ShanghaiRanking Consultancy. Z 2,5 tys. ocenianych uczelni z całego świata, ostatecznie tylko tysiąc może znaleźć się na liście. Jak informuje serwis Polsat News, Academic Ranking of World Universities tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę brana jest między innymi liczba absolwentów, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa. Znaczenie ma również: liczba najczęściej cytowanych badaczy, liczba artykułów publikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz liczba publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.