Różowy delfin został wyrzucony na brzeg. Mieszkańcy niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową

To była niesamowita akcja ratunkowa. Wyrzuconemu na brzeg delfinowi z pomocą ruszyli mieszkańcy, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, ratując zwierzę z opresji.

W malowniczej Yapacani miejscowości położonej w centralnej Boliwii odbyła się niezwykła akcja ratunkowa. Głównym bohaterem był różowy delfin rzeczny, gatunek charakterystyczny dla słodkowodnych rzek Ameryki Południowej, który niespodziewanie znalazł się na brzegu.

Zobacz wideo W Bałtyku zauważono delfina. Płynął równolegle z jachtem, około 9 kilometrów od Gdyni

Delfin wyrzucony na brzeg w Boliwii. Jak to możliwie w państwie bez dostępu do morza?

Najdziwniejsze w całej tej historii jest to, że wydarzyła się ona w Boliwii - państwie, które nie ma dostępu do morza. Jak delfin znalazł się w takim miejscu? Okazuje się, że odpowiedź jest banalnie prosta. Otóż delfin różowy, którego ratowała lokalna społeczność, jest gatunkiem rzecznym, a nie oceanicznym. Zamieszkuje on największe rzeki w Ameryce Południowej (Amazonkę i jej dopływy: Orinoko, La Plata), a także Azji (Ganges i Brahmaputra, Jangcy). Inie, bo tak nazywane są te ssaki, różnią się od swoich morskich krewniaków wieloma cechami. Przede wszystkim tolerują inny rodzaj wody, która w naturalnym środowisku ich występowania jest zamulona i nieprzezroczysta. Dodatkowo mają ruchomą głowę, którą mogą kręcić aż do 90 stopni. Posiadają także trójkątną płetwę grzbietową i długi dziób. Ich przednie zęby są ostre, przeznaczone do chwytania zdobyczy, podczas gdy tylne służące miażdżeniu ofiary są płaskie.

Różowy delfin znalazł się w niebezpieczeństwie. Akcja ratunkowa lokalnej społeczności

Kiedy różowy delfin został niespodziewanie wyrzucony na brzeg rzeki Yapacani, mieszkańcy miejscowości o tej samej nazwie natychmiast zorganizowali akcję ratunkową. W ciągu zaledwie pół godziny, z pomocą miejscowych władz i służb, zwierzę zostało sprawnie przetransportowane na głębsze wody. Całe wydarzenie uchwyciła kamera, a nagranie opublikowane na kanale YouTube szybko zdobyło rozgłos.

 

W 2012 roku prezydent Boliwii Evo Morales wprowadził specjalne przepisy mające na celu ochronę różowych delfinów inia, uznając je za dobro narodowe. W Ameryce Południowej żyją różne rodzaje tych ssaków, w tym unikatowa inia boliwijska, która stała się ważnym elementem miejscowej kultury i symbolem zaangażowania kraju w ochronę środowiska. Pozostałe gatunki to inia amazońska z wód Amazonki i jej dopływów, inia orinocka z Orinoko w Wenezueli oraz inia araguaiaensis z rzek Araguaia i Tocantins we wschodniej Brazylii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: