Zorza, pełnia Księżyca i planety. Druga połowa września będzie pełna niesamowitych zjawisk

Miłośnicy obserwowania gwiazd coraz częściej ze smutkiem spoglądają na zachmurzone niebo. Mamy dla nich jednak dobrą wiadomość. Już niedługo na nieboskłonie znów będzie pięknie i kolorowo. Druga połowa września jest bogata w różnego rodzaju zjawiska astronomiczne. Przygotujcie lornetki.

Lato niewątpliwie jest najkorzystniejszym okresem do praktykowania nocnych obserwacji nieba. Niedługo nastąpi zarówno astronomiczny jak i kalendarzowy koniec tej kojarzącej się z ciepłem i wakacjami pory roku. Zanim jednak, będziemy mogli podziwiać na nieboskłonie spektakularne pokazy. W rolach głównych wystąpią gwiazdy i nasz naturalny satelita.

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Zjawiska astronomiczne 2024. We wrześniu szykują się niesamowite pokazy na niebie

Zanim na dobre zaszyjemy się pod ciepłymi kocykami, obejmując w dłoniach rozgrzewające napary, wrześniowe niebo chciałoby nas zaprosić do podziwiania spektakularnych zjawisk, jakie ma nam do zaoferowania w najbliższym czasie. Na ten moment, od 1 do 20 września 2024 roku, trwa koniunkcja Merkurego z Księżycem. Co to oznacza? Możemy zaobserwować planetę, spoglądając bezpośrednio na satelitę ziemi, ponieważ obydwa ciała znajdują się w jednej linii względem nas. Podobne objawienie miało miejsce 5 września z udziałem planety Wenus. Swoje "pięć minut" będzie miał również Saturn (w nocy z 16 na 17 i z 17 na 18 września), Jowisz (noc 23 września) i Mars (poranek 25 września). Ostatnie zjawisko będzie możliwe do zaobserwowania jedynie dla tych, którzy są w posiadaniu lornetki. To jednak nie koniec niebiańskich przeżyć. W najbliższym czasie Księżyc będzie niemalże na wyciągnięcie ręki.

Kiedy pełnia we wrześniu? Księżyc zaskoczy nas podwójnie

W środę 18 września kierując wzrok ku niebu, możemy doznać niemałego szoku. Tej nocy Księżyc będzie prezentował się w tzw. superpełni. W trakcie tego zjawiska satelita prezentuje się w znacznie większej i jaśniejszej odsłonie.

Podczas superpełni Księżyc wydaje się nieco większy niż zwykle w ciągu całej nocy, jednak podczas samego wschodu Księżyca wrażenie to jest dodatkowo wzmacniane przez pewien efekt wizualny. Złudzenie optyczne sprawi, że wschodzący Księżyc będzie wyglądał tak, jakby dotykał powierzchni Ziemi

- wyjaśniał w rozmowie z Weroniką Puszkar z radia "Czwórka", Krzysztof Kowalczyk - pracownik Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, tej samej nocy o godzinie 4:44 dojdzie do częściowego zaćmienia (widoczne zaledwie 8 proc. fazy w Polsce). Niemniej jednak to równonoc wiosenna przypadająca na niedzielę 22 września z pewnością przyniesie najwięcej emocji miłośnikom astronomicznych zjawisk.

Kiedy można zobaczyć zorzę polarną w Polsce? Przygotuj się na ostatni akt

Zorze polarne to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. W tym roku niebo nie żałowało nam organizowania zapierających dech w piersiach przedstawień. Największy, a wręcz rekordowy spektakl stulecia, mogliśmy oglądać w maju. Piękne widoki zaszczyciły nasz nieboskłon również w sierpniu. Teraz nadszedł czas (prawdopodobnie) na ostatni akt. W niedzielę 22 września 2024 roku niebo ponownie zacznie się mienić różnymi kolorami. Tegoroczna równonoc jesienna będzie idealną okazją do tymczasowego pożegnania się z tym niecodziennym widokiem.

Po maksimum obecnego cyklu aktywności słonecznej pojawienie się zorzy w naszej szerokości geograficznej będzie znowu niezmiernie rzadkim zjawiskiem aż do kolejnego maksimum cyklu za ok. 11 lat

- informuje Krzysztof Kowalczyk z Centrum Nauki Kopernik w wywiadzie dla radia "Czwórka".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: