Morskie Oko to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów punktów w Tatrach. Musimy jednak pamiętać, że wizyta w tym miejscu wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad. Niestety najwyraźniej niektórzy liczą na to, że w godzinach wieczornych niektóre rzeczy mogą im ujść na sucho. Tym razem chodziło o usługi Ubera.
Jak donosi "Tygodnik Podhalański", do wspomnianego powyżej zdarzenia miało dojść 22 października 2024 roku około godziny 20, a portal został o nim poinformowany przez jednego z lokalnych taksówkarzy.
Przyjechałem tego wieczoru po klientów na Palenicę Białczańską i widziałem, że za szlaban na drogę do Morskiego Oka wjeżdża taksówka Ubera
- przekazał zaniepokojony mężczyzna. Redakcja portalu postanowiła zatem przyjrzeć się sprawie bliżej. Okazało się, że pracownicy parku wiedzą o tej sytuacji i zostały już podjęte w związku z tym odpowiednie kroki.
Koledzy z terenu sprawdzają monitoring i jeśli zapis z kamery pozwoli na odczytanie tablic rejestracyjnych, to oczywiście kierowca zostanie ukarany za wjazd na drogę wewnętrzną TPN bez zezwolenia
- poinformowała "Tygodnik Podhalański" Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednocześnie przyznała, że obecnie taki wjazd za szlaban jest faktycznie możliwy, ale wkrótce ma się to zmienić. Szlaban zostanie bowiem wymieniony na nowy, który będzie opuszczany i zamknięty także w czasie nieobecności obsługi. Urządzenie ma zarazem reagować na sygnały dźwiękowe służb, takich jak pogotowie ratunkowe, policja czy straż pożarna. Ponadto przy wjeździe na teren TPN zostaną zainstalowane nowe kamery. Kto może jednak uzyskać zezwolenie na legalny wjazd samochodem do parku?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie TPN wjazd na drogi wewnętrzne TPN jest możliwy wyłącznie na podstawie identyfikatora wydanego za zgodą dyrektora parku przez Dział Udostępniania. Aby go uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek, co powinno nastąpić co najmniej tydzień przed planowanym wjazdem. Formalności dopełnimy za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej parku, ale dotyczy to wyłącznie pojazdów do 3,5 tony. Otrzymany identyfikator powinien być umieszczony za szybą samochodu tak, aby był widoczny z zewnątrz. O jego okazanie może nas poprosić też policja, służba TPN lub straż graniczna. Co ważne, identyfikator nie zwalnia z opłat za wstęp. Na koniec warto przypomnieć, że za wykroczenia popełnione na terenie parku grozi nam mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.