Uliczne targi lokalnych sprzedawców to doskonałe miejsce na poszukiwania unikatowych "perełek". Można na nich znaleźć nie tylko oryginalne ubrania i dekoracje, ale czasami też rzadko spotykane, drogocenne okazy. Potwierdza to historia pewnego naukowca, który kilka lat temu zakupił na targu w Birmie nietypowo wyglądający kamień. Jak się okazało, to niezwykle rzadki minerał.
U Kyaw Thu to gemmolog, czyli ekspert od kamieni szlachetnych. Mężczyzna kilka lat temu zwiedzał lokalny targ w mieście Mogok w Birmie, gdy nagle na jednym ze straganów zauważył ciemny, błyszczący minerał. Miał ciemnopomarańczowy kolor i niewielką masę wynoszącą 1,61 karata, dlatego zwrócił uwagę specjalisty. Mężczyzna był bardzo zaintrygowany kamieniem, więc kupił go, a następnie pobrał z niego próbki do badań. Materiał został przesłany do laboratorium Gemological Institute of America w Bangkoku.
Studiując w terenie i kupując kamienie na targu w Khanae, zauważyłem, że ten kamień był trochę dziwny, dlatego go kupiłem. Następnie, kiedy dotarłem do Rangunu, zbadałem go i stwierdziłem, że nie był to żaden z klejnotów, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy
- opowiadał U Kyaw Thu, cytowany przez portal geologyin.com. Naukowiec się nie mylił. Podczas badań wyszło na jaw, że jest to niezwykle rzadki okaz.
Jak się okazało, kamień znaleziony w Birmie ma pochodzenie magmowe i jest pierwszym wydobytym minerałem tego typu. To oznacza, że można go śmiało nazwać najrzadszym kryształem na świecie.
Dobrze znany jako związek syntetyczny. Jedyny zatwierdzony minerał tlenku Bi-Sb. Może być chemicznym analogiem klinobiswanitu, BiVO4, ale grupy przestrzenne są nieco inne. Nie jest analogiczny do bizmutokolubitu lub bizmutotantalitu
- czytamy na stronie geologyin.com. Kamień otrzymał nazwę kyawthuit na cześć swojego znalazcy. W 2015 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne uznało kryształ za jedyny taki okaz na całej kuli ziemskiej.
To jest pierwszy taki kamień na świecie. Nie występuje w innych krajach
- mówił U Kyaw Thu. Aktualnie to wyjątkowe znalezisko można podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej Hrabstwa Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.