Kupił na targu nietypowy minerał. Okazało się, że "to jest pierwszy taki kamień na świecie"

Pewien mężczyzna kupił na ulicznym targu kamień szlachetny o bardzo rzadkim kolorze. Gdy wysłał próbki do badań, okazało się, że to jedyny taki okaz na świecie. Do tej pory nie znaleziono go w żadnym innym miejscu. Minerał otrzymał nazwę po swoim znalazcy.

Uliczne targi lokalnych sprzedawców to doskonałe miejsce na poszukiwania unikatowych "perełek". Można na nich znaleźć nie tylko oryginalne ubrania i dekoracje, ale czasami też rzadko spotykane, drogocenne okazy. Potwierdza to historia pewnego naukowca, który kilka lat temu zakupił na targu w Birmie nietypowo wyglądający kamień. Jak się okazało, to niezwykle rzadki minerał.

Zobacz wideo Lód na Księżycu? "Można z niego produkować paliwo rakietowe"

Najrzadsze kamienie szlachetne. Wyjątkowe znalezisko na targu

U Kyaw Thu to gemmolog, czyli ekspert od kamieni szlachetnych. Mężczyzna kilka lat temu zwiedzał lokalny targ w mieście Mogok w Birmie, gdy nagle na jednym ze straganów zauważył ciemny, błyszczący minerał. Miał ciemnopomarańczowy kolor i niewielką masę wynoszącą 1,61 karata, dlatego zwrócił uwagę specjalisty. Mężczyzna był bardzo zaintrygowany kamieniem, więc kupił go, a następnie pobrał z niego próbki do badań. Materiał został przesłany do laboratorium Gemological Institute of America w Bangkoku.

Studiując w terenie i kupując kamienie na targu w Khanae, zauważyłem, że ten kamień był trochę dziwny, dlatego go kupiłem. Następnie, kiedy dotarłem do Rangunu, zbadałem go i stwierdziłem, że nie był to żaden z klejnotów, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy

- opowiadał U Kyaw Thu, cytowany przez portal geologyin.com. Naukowiec się nie mylił. Podczas badań wyszło na jaw, że jest to niezwykle rzadki okaz.

Jaki jest najrzadszy minerał na świecie? Naukowiec ma powody do dumy

Jak się okazało, kamień znaleziony w Birmie ma pochodzenie magmowe i jest pierwszym wydobytym minerałem tego typu. To oznacza, że można go śmiało nazwać najrzadszym kryształem na świecie.

Dobrze znany jako związek syntetyczny. Jedyny zatwierdzony minerał tlenku Bi-Sb. Może być chemicznym analogiem klinobiswanitu, BiVO4, ale grupy przestrzenne są nieco inne. Nie jest analogiczny do bizmutokolubitu lub bizmutotantalitu

- czytamy na stronie geologyin.com. Kamień otrzymał nazwę kyawthuit na cześć swojego znalazcy. W  2015 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne uznało kryształ za jedyny taki okaz na całej kuli ziemskiej.

To jest pierwszy taki kamień na świecie. Nie występuje w innych krajach

- mówił U Kyaw Thu. Aktualnie to wyjątkowe znalezisko można podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej Hrabstwa Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: