Trzy nowe, darmowe atrakcje w Warszawie. Pierwsza z nich będzie gotowa jeszcze w tym roku

Warszawa wielu osobom, szczególnie turystom, maluje się jako miejsce pełne wysokich budynków i "betonozy". To jednak tylko pozory. Tak naprawdę w stolicy aż roi się od zieleni. Wystarczy przypomnieć, że znajdziemy tu około 80 parków, a już niebawem pojawią się kolejne. W dodatku oprócz bujnej roślinności będą miały do zaoferowania liczne atrakcje.

Wielu turystom może wydawać się, że Warszawa to miasto nowoczesnych wieżowców, monumentalnych gmachów z okresu PRL-u czy ciekawych muzeów. Jeśli jednak wybierzemy się na spacer po stolicy, szybko dostrzeżemy, że jest to miejsce pełne zieleni. Drzewa, krzewy, byliny i kwiaty zdobią niemal każdą ulicę, a liczba parków przyprawia o zawrót głowy. Każdy zna malownicze Łazienki Królewskie i Park Skaryszewski, który w 2009 otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce, a także trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszy Park w Europie, ale pięknych miejsc wypełnionych roślinnością jest o wiele więcej. W Warszawie jest około 80 parków, a już niebawem pojawią się trzy kolejne. Gdzie dokładnie powstaną?

Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały

Nowy park w Warszawie. To będzie wyjątkowe miejsce na mapie stolicy

Warszawski ratusz poinformował, że na terenie trzech dzielnic - Białołęki, Mokotowa oraz Ursynowa - pojawią się nowe parki. Jak można się domyślić, nie będą to zwyczajne miejsca pełne zieleni, bowiem każdy z nich wyróżnią nieco inne atrakcje

Na Białołęce, a dokładnie na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego (od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej), powstaje Park Żerański. Jak czytamy na stronie warszawskiego urzędu miasta:

jest to zdegradowany, w znacznej mierze poprzemysłowy teren. Zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru terenu - nieukończonego portu rzecznego oraz zakładów prefabrykacji budowlanej.

Na inwestycję przeznaczono 13-hekatarowy teren. W parku mają pojawić się bulwar, pomosty, miejsca do wypoczynku, sportu i zabawy, a także pawilon usługowy z funkcją gastronomiczną. Zamontowano już park linowy oraz rozpoczęto tworzenie placu zabaw. Zgodnie z planem pierwszy etap prac ma zakończyć się w II kwartale 2025 roku. Nieco szybciej będzie można odwiedzić dwa pozostałe parki. 

Park linearny stanie się zieloną oazą Mokotowa. Tutaj odpoczniesz po ciężkim dniu pracy

Kolejna inwestycja - park linearny - pojawi się przy ul. Suwak na Mokotowie. Zielona oaza powstanie na 2-hektarowym obszarze w miejscu dawnej dzielnicy przemysłowej, która obecnie stanowi warszawskie centrum biznesowe. 

Prace trwają wzdłuż linii kolejowej, na terenie dawnych bocznic. Z założenia park ten ma być oazą naturalnej zieleni w silnie zurbanizowanym otoczeniu oraz miejscem wypoczynku dla mieszkańców i pracowników dzielnicy biurowej

- czytamy na stronie warszawskiego ratusza. Podczas tworzenia parku zachowano możliwe jak najwięcej istniejącej już roślinności, a alejki spacerowe zostały wkomponowane w zastane drzewostany. Zadbano również o strefę relaksu. W parku pojawi się 60 ławek, 12 leżaków oraz sześć hamaków. Doskonałą informacją dla mieszkańców Mokotowa jest z pewnością to, że prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Ostatnim, i nie mniej ciekawym, jest park powstający na Ursynowie. Co się w nim znajdzie?

Po co w mieście są parki? To nie tylko miejsce relaksu. Mają do zaoferowania wiele atrakcji dla dzieci

Nad Południową Obwodnicą Warszawy powstanie park linearny o łącznej powierzchni wynoszącej 12,5 ha. Zielona inwestycja połączy tereny Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim i Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Obecnie powstaje jego pierwszy fragment – między ul. Stryjeńską a al. KEN. Pojawi się tam 330 drzew, w tym m.in. dęby szypułkowe, klony zwyczajne czy graby pospolite. Pierwsze egzemplarze już posadzono, a w najbliższych tygodniach przybędzie kilkadziesiąt kolejnych. Planowane jest też zasadzenie łącznie 3,5 tys. krzewów. Niektóre z nich – cisy, kaliny, irgi, lilaki, ligustry, wierzby i jaśminowce już zdobią część terenu

- informuje Urząd m.st. Warszawy. Nie zabraknie strefy rekreacyjnej. W parku ma stanąć wielki miś, którego mieszkańcy znają z herbu Ursynowa, a także strefa zabaw dla dzieci. Najmłodszych z pewnością ucieszy też podświetlana fontanna posadzkowa oraz ogród deszczowy, w którym montowany jest pomost. Dodatkową atrakcją będzie nowa drewniana nawierzchnia w kształcie plastrów miodu. Park ma zostać oddanych użytku wiosną 2025 roku, natomiast z całego terenu skorzystamy w 2026 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: