• Link został skopiowany

Największy diament świata do dziś wzbudza wiele emocji. Te minerały królują w wyjątkowym rankingu

Diament to jeden z tych minerałów, który od wieków wzbudza wśród ludzi niemałe emocje. Jest on bowiem niezwykle cenny, między innymi ze względu na swoją wytrzymałość oraz piękny wygląd po obróbce. Zobacz, jakie były największe wydobyte okazy oraz poznaj ich historie.
Największy diament świata do dziś wzbudza wiele emocji. Te minerały królują w wyjątkowym rankingu
unsplash.com / Jordyn St. John

Nie da się ukryć, że diament zachwyca wiele osób i wzbudza ogromne emocje nie tylko w jubilerstwie. Przez niektórych uznawany jest za minerał o nadnaturalnych właściwościach, dla innych jest piękną ozdobą. To najtwardsza substancja na świecie, obok której nie da się przejść obojętnie. Zwłaszcza gdy uda się wydobyć naprawdę ogromne okazy. Oto ranking największych diamentów świata.

Zobacz wideo Diamenty padły łupem Gruzinów. Sprawcy zostali zatrzymani

Największy diament świata: Cullinan i jego niezwykła historia do dziś budzą emocje

Bezkonkurencyjnie największym kiedykolwiek wydobytym diamentem na świecie jest słynny Cullinan. Minerał został odkryty 26 stycznia 1905 roku i szybko wywołał prawdziwe zamieszanie jako najczystszy i przeogromny skarb. Nazwano go na cześć odkrywcy, Thomasa Cullinana, który był zarazem właścicielem kopalni diamentów Premier numer 2 w Południowej Afryce, gdzie wykopano kamień. Diament Cullinan został odnaleziony przez poszukiwaczy zaledwie pięć i pół metra pod powierzchnią ziemi. Miał około 10,1 centymetrów długości oraz 6,4 centymetry szerokości. Ważył natomiast 621 gramy. Choć zdaje się być niewielki, to zarazem jest zdecydowanie największym kiedykolwiek wydobytym diamentem na całym globie. Wkrótce po wydobyciu został przewieziony do Wielkiej Brytanii i wystawiony na aukcji. Kupiec nie znalazł się jednak przez dwa lat, aż 17 października 1907 roku rząd Transwalu nabył Cullinana za kwotę 150 tysięcy funtów (obecnie byłoby to 16 milionów funtów, czyli ponad 8 milionów polskich złotych). Kamień podarowano ówczesnemu królowi Edwardowi VII, który zadecydował o podziale diamentu i oszlifowaniu z niego kilku brylantów. Te zaś zostały wykorzystane do ozdobienia brytyjskich insygniów koronnych. Z pierwotnego Cullinana wycięto łącznie dziewięć większych diamentów oraz 96 mniejszych brylantów. To jednak niejedyny interesujący, a zarazem ogromny diament, o którym słyszał świat.

Nieoszlifowane diamenty wydobyte w Afryce. Niemal dorównały Cullinanowi

Jednym z największych diamentów, niemal dorównujących Cullinanowi jest stosunkowo niedawne znalezisko z Botswany. W kopalni Karowe znaleziono w sierpniu 2024 roku ważący pół kilograma minerał. To oficjalnie drugi co do wielkości tego typu kamień wydobyty na naszej planecie. Sama kopalnia znana jest także z innych wyjątkowo dużych diamentów. Znaleziono tu między innymi ważący 1758 karatów słynny Sewelo, czy trochę lżejszy, bo ważący 1109 karatów diament Lesedi La Rona. W historii echem odbiło się także wydobycie znanego Millenium Star, który znajdował się w Demokratycznej Republice Konga. Choć wykopano go w 1999 roku, to do teraz nie można ustalić tożsamości odkrywcy. Kamień został przejęty przez spółkę De Bers, która pocięła go i wyszlifowała. Na uwagę zasługuje także Regent o wielkości 410 karatów, który zasłynął nie tyle wagą, ile doskonałym szlifem. Znaleziony w 1700 roku i przekazany do Europy przez gubernatora Madrasu, został obrobiony w Londynie, zyskując miano najdoskonalszego na świecie pod względem szlifu. Obecnie znajduje się w Luwrze wraz z innymi klejnotami należącymi do królów Francji i możemy podziwiać go podczas wizyty w słynnym muzeum.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Komentarze (0)

Największy diament świata do dziś wzbudza wiele emocji. Te minerały królują w wyjątkowym rankingu

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).