Serwis Co w Krakowie już 17 lutego 2025 roku informował, że w jednym z krakowskich zbiorników wodnych zauważono kilkanaście nutrii. To gryzonie, które przybyły do Europy z Ameryki Południowej, a z czasem zostały zaklasyfikowane jako jedne ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Są ogromnym zagrożeniem nie tylko dla rodzimej przyrody. Ich obecność w Krakowie może mieć także duży wpływ na "bezpieczeństwo sanitarne". Lokalna Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecydowała, że trzeba się ich pozbyć.
Nutrie rozmnażają się w wodzie, dlatego ich obecność w jednym z lokalnych zbiorników wodnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety te niewinnie wyglądające zwierzątka mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla otoczenia. Przede wszystkim powodują zniszczenia i mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak toksoplazmoza i gruźlica, oraz pasożytów, w tym nicieni, motylicy wątrobowej i włośni. Ponadto w trakcie drążenia nor potrafią uszkadzać zapory, brzegi stawów i rzek oraz niszczyć roślinność.
Obecność nutrii w naturze ma niekorzystny wpływ na rodzimą przyrodę, infrastrukturę, a także na bezpieczeństwo sanitarne. Zwierzęta te zostały zaklasyfikowane jako jedne ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie
- przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.
Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo przedstawiciele RDOŚ w Krakowie podjęli decyzję o odłowieniu gryzoni.
Zobacz też: Zamiast pozbywać się ciuchów, wyrzucają, co popadnie. Gmina postawi kamery
Populację nutrii w jednym ze zbiorników wodnych w Krakowie oszacowano na kilkanaście osobników. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczęli pierwsze działania zaradcze w dniu 8 listopada 2024 r. od wizji lokalnej i inwentaryzacji miejsc bytowania nutrii. Na tej podstawie określono obszar realizacji działań oraz przybliżoną liczebność lokalnej populacji. Obecnie przygotowujemy się do zlecenia odłowienia tych zwierząt ze środowiska (trwają prace w zakresie: uzgodnień z właścicielem zbiornika oraz z Urzędem Miasta Krakowa, uruchomienia spotkań edukacyjnych dla społeczeństwa oraz pozyskania środków finansowych na przeprowadzenie odłowów)
- wyjaśniła RDOŚ, cytowana przez serwis Super Express. Zgodnie z przepisami odłowione zwierzęta muszą zostać przekazane do odpowiedniego ośrodka lub zostać humanitarnie uśmiercone. Z relacji krakowskiego serwisu wynika również, że podjęto już stosowne kroki w celu znalezienia placówki, która mogłaby przejąć zwierzęta. Dalsze losy odłowionych gryzoni zależeć będą od otrzymanych zgłoszeń, które mogą spływać do 20 lutego tego roku. Warto zaznaczyć, że nutrie zwykle żyją w grupach liczących od 2 do 13 osobników i mogą rozmnażać się przez cały rok. Ciąża gryzonia trwa około 4,5 miesiąca, a samica jest w stanie urodzić nawet 9 młodych za jednym razem.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.