Patrz pod nogi, bo w lasach czyha groźny gad. Pojawia się w wielu regionach [ZDJĘCIA]

Wiosna oznacza, że natura budzi się do życia, a ludzie coraz chętnie wychodzą na spacery. Jednak podczas przechadzania się po lesie powinniśmy uważać nie tylko na zamieszkującą je dużą zwierzynę, ale również na gady, które mogą pełzać pod naszymi nogami. Lepiej patrzeć gdzie stajemy czy siadamy.

Temperatury ciągle rosną, co oznacza, że wiele zwierząt zaczyna wychodzić ze swoich kryjówek. Jednym z nich jest żmija zygzakowata, na którą trzeba uważać podczas spacerów po lesie. Została ona ostatnio zauważona w wielu rejonach Polski. 

Zobacz wideo Urlop na świeżym powietrzu? Uważaj na żmije

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wygląd i kilka faktów o gadzie spotykanym w lesie. Jedyna jadowita żmija występująca w Polsce

Żmija zygzakowata jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Jej charakterystyczna głowa ma trójkątny kształt, a na jej grzbiecie znajduje tak zwana wstęga kainowa, czyli widoczny zygzak, który jest ciemniejszy od ogólnej barwy węża, a jej źrenice są pionowe. Te żyjące w Polsce węże występują w trzech kolorach takich jak brązowy, szary oraz czarny, każdy z nich może mieć różną intensywność barwy. Zazwyczaj węże osiągają do 80 centymetrów. Można je spotkać na obrzeżach lasów czy podmokłych łąkach. Jak wszystkie gady występujące w Polsce, żmija zygzakowata jest objęta ochroną. Żmije są aktywne zazwyczaj wyłącznie w dzień. Nie atakują one ludzi bez powodu, najczęściej jest to odruchowe, kiedy gad czuje, że nie ma możliwości ucieczki. Żmije zygzakowate ostatnio były widziane w kilku regionach Polski, dlatego już teraz warto zakładać wysokie buty i uważać gdzie stawiamy nogę podczas wycieczki po lesie.

Polskie miasta znajdą się w kulinarnym Przewodniku Michelin. Na celowniku jest nie tylko Warszawa Polskie miasta będą w Przewodniku Michelin. To duża szansa dla kraju

Co zrobić jeśli ukąsiła nas żmija? Rozpoznanie i postępowanie w razie nieprzewidzianej sytuacji

Jeśli żmija zygzakowata poczuje się zagrożona, a ucieczka nie będzie możliwa, zacznie bardzo głośno syczeć i może ukąsić. Nigdy się nie powinno się tego bagatelizować i należy wówczas wezwać odpowiednie służby. Jad żmii może być szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Jakie są objawy ukąszenia żmii? Należą do nich:

  • ślad na skórze po kłach,
  • szybko narastający obrzęk,
  • zasinienie lub krwawienie,
  • ból brzucha, gorączka, przyspieszony oddech,
  • uczucie mrowienia, kłucia, pieczenia skóry,
  • silny ból wokół ukąszenia.

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję? Przede wszystkim nie panikować, powinniśmy wezwać pomoc, maksymalnie ograniczyć poruszanie i zdjąć z ukąszonej okolicy krępującą odzież. Ponadto jeśli jest taka możliwość, warto przemyć miejsce ukąszenia czystą wodą lub wodą z mydłem.

Do kiedy jest ważny bon turystyczny? (zdjęcie ilustracyjne) Ostatni dzwonek! Kończy się czas na wykorzystanie Bonów Turystycznych

Więcej o: