Rodzice nie mają pojęcia, co znaczą te wyrażenia. Nastolatkowie notorycznie ich używają

Młodzież zawsze miała swój własny język, którego osoby starsze nie mogą zrozumieć. Wplatają do codziennych rozmów zapożyczenia z obcych języków, skróty czy popularne teksty z internetu. Specjalnie dla ciebie, przygotowaliśmy kilka najpopularniejszych wyrażeń z wyjaśnieniami.

Słysząc rozmowę młodzieży, czujesz się, jakbyś opuścił Polskę i przeniósł się w zupełnie nowe miejsce z nieznanym językiem? Nie jesteś w tym osamotniony. Wielu rodziców czy dziadków nie ma pojęcia, co znaczy wiele wyrażeń z nastoletniego slangu.

Zobacz wideo Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Definicja słów gigachad, sigma male i slay. Młodzieżowy slang odnoszący się do wyglądu i zachowań

Większość wyrażeń obecnie używanych przez młodzież pochodzi z internetu. Biorą je oni z takich platform jak Twitter, TikTok, YouTube czy Instagram. Niektóre z nich odnoszą się do wyglądu bądź osobowości osób.

Gigachad - z definicji jest to osoba idealna i wzbudzająca podziw. Jest bardzo dobra w jakiejś dziedzinie. Odnosi się do słowa "chad", które oznacza nierealistyczny ideał męskiego piękna. W języku polskim jest również homonimem słowa czad, czyli czegoś wspaniałego i wyjątkowego.

Sigma male - to określenie niezależnego, pewnego siebie, nieco tajemniczego mężczyzny. Określa się go jako "samotnego wilka", introwertyka, który jest przekonany o swojej oryginalności, odnosi sukcesy, ale się tym nie chwali. W slangu młodzieżowym jest jednym z typów męskiej osobowości. 

Slay - z angielskiego dosłownie oznacza zniszczyć. W młodzieżowym slangu oznacza jednak coś bardzo dobrego, jeśli coś nas zachwyci lub zaimponuje. Może też być określeniem na osobę, która wygląda atrakcyjnie.

Co oznacza POV, side eye czy rel? Młodzieżowe wyrażenia odnoszące się do sytuacji

Niektóre słowa odnoszą się do sytuacji, albo zachowań innych osób. Większość z nich pochodzi z języka angielskiego. Przykładami mogą być:

Side eye - po polsku oznacza pogardliwe patrzenie na kogoś kątem oka. Jest to określenie, które wskazuje niezadowolenie. Zazwyczaj używa się go, żeby pokazać, że sytuacja nie wywarła na nas pozytywnego wrażenia. 

POV - skrót od angielskiego słowa Point od view, czyli punkt widzenia. Jest to technika, która oznacza nagrywanie czy wyobrażanie sobie czegoś z innej perspektywy, oglądanie czegoś oczami osoby biorącej udział w wydarzeniach. 

Rel - pochodzi od angielskiego słowa "Relatable", które oznacza "mam tak samo". Oznacza to, że możemy wczuć się w sytuacje, zgadzamy się z nią i uznajemy za prawdziwą z naszego punktu widzenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA