Rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy zaskoczą rodziców. Mogą bezpowrotnie stracić szansę na urlop

Już niebawem wszystkich pracowników zacznie obowiązywać nowy Kodeks pracy. Zmiany 2023 to m.in. dyrektywa work-life balance, a także nowe zasady zwolnień z pracy oraz zatrudniania na okres próbny i czas określony. Wyjaśniamy, od kiedy zacznie obowiązywać Kodeks pracy 2023 i jak zmienią się przepisy.

Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca 2023 została opublikowana 4 kwietnia. Zgodnie z jej zapisami nowe przepisy wejdą w życie po upływie 21 dni od daty ogłoszenia. Oznacza to, że nowy Kodeks pracy zacznie obowiązywać od środy 26 kwietnia 2023.

Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kodeks pracy: zmiany 2023 w urlopach. Więcej wolnego nie tylko dla rodziców

Nowy Kodeks pracy wydłuży urlop rodzicielski do 9 tygodni, które będą przysługiwać każdemu z rodziców. Co ważne, przydział ten nie może być przeniesiony na partnera i przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany. Z kolei urlop rodzicielski dla rodziców dzieci z zaświadczeniem o ciężkim upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie został wydłużony z 65 albo 67 tygodni urlopu. Prawo ojca do skorzystania z urlopu nie będzie zależeć od tego, czy matka pozostawała w zatrudnieniu w dniu porodu. Natomiast wysokość zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego zwiększono do 70% podstawy wymiaru.

Wprowadzono również nowy urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni w ciągu roku, który może być wykorzystany na osobistą opiekę lub wsparcie członków rodziny (rodziców, dzieci lub małżonka) lub osoby mieszkającej z pracownikiem. Urlop opiekuńczy będzie bezpłatny. Ponadto pracownikom będzie przysługiwać dodatkowe dwa dni wolnego z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym przypadku za wolne otrzymamy połowę przysługującego wynagrodzenia.

Kodeks pracy 2023 a umowy na okres próbny i na czas określony. Dyrektywa ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy

Po wprowadzeniu zmian maksymalny czas zatrudnienia na okres próbny będzie uzależniony od długości umowy na czas określony oferowanej po tym okresie. Co więcej, według nowych przepisów pracodawca chcący wypowiedzieć umowę na czas określony będzie musiał swoją decyzję uzasadnić i skonsultować ją ze związkiem zawodowym. Raz w roku pracownicy zatrudnieni przez co najmniej 6 miesięcy będą mogli ubiegać się o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Pracodawca z kolei będzie zobowiązany do udzielenia im pisemnej odpowiedzi w ciągu miesiąca.

Więcej o: