Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Uprawnieni dostaną pieniądze w drugiej kolejności

Kiedy wypłacana jest 13. emerytura? Już niedługo seniorzy otrzymają spory zastrzyk gotówki. Z powodu wciąż wzrastającej inflacji kwoty w tym roku są rekordowe. Wyjaśniamy, ile będzie wynosić 13 emerytura w 2023.

„Trzynastka" jest ustawowo przyznawana seniorom od 2019 roku. Podstawowe emerytury często nie są zbyt wysokie, dlatego taka forma finansowego wsparcia pozwala emerytom pokryć podstawowe koszty życia. Wypłaty już niedługo, ale terminów jest więcej. Niektórzy seniorzy będą musieli trochę poczekać. Sprawdź, kiedy będzie 13. emerytura i ile wyniesie w 2023 roku.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu należy się 13. emerytura? Świadczenie dostaną wybrane grupy

Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymieniono, kto dostanie 13. emeryturę. Są to osoby, które 31 marca danego roku mają prawo do:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego

Należy jednak pamiętać, że jeśli prawo do tych świadczeń zostało zawieszone, to "trzynastka" nie zostanie wypłacona.

Ile będzie wynosić 13 emerytura w 2023? Po waloryzacji kwoty są rekordowe

Terminy wypłat już niedługo. Seniorzy dostaną "trzynastkę" wraz z najbliższymi wypłatami emerytury. Pierwsze będzie mieć miejsce wyjątkowo wcześniej, bo już 31 marca. Wynika to z tego, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Kolejne wypłaty pojawią się w dniach 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Warto jednak pamiętać, że część osób będzie musiała poczekać. Osoby uprawnione do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego dostaną swoje wypłaty dopiero w maju. Seniorzy z pewnością ucieszą się, że w tym roku kwoty są rekordowe. "Trzynastka" wynosi tyle samo, co najniższa emerytura obowiązująca w danym roku i tak jak inne świadczenia, co roku podlega waloryzacji. Dzięki temu dodatki finansowe są proporcjonalnie wysokie do wzrostu cen spowodowanego inflacją. W tym roku wskaźnik waloryzacji wynosi 14,8%, co oznacza wzrost świadczeń o 250 zł. W związku z tym 13. emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto (1445 zł netto). Tyle samo wyniesie najniższa renta.

Więcej o:
Copyright © Agora SA