Średnia krajowa 2023: ile zarabia przeciętny Polak? Inflacja wciąż wyprzedza ten wskaźnik

20 marca opublikowano wynik średniego wynagrodzenia w lutym. Choć jest to spory wzrost względem poprzedniego roku, nie ma co się cieszyć. Okazuje się, że inflacja była szybsza. Wyjaśniamy, jak obliczana jest średnia krajowa 2023.

Wiele osób porównuje swoje zarobki do wyników średniej krajowej. Jest to wskaźnik informujący o tym, ile przeciętnie zarabia pracownik sektora przedsiębiorstw. Wyniki są publikowane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Średnie wynagrodzenie jest także jednym z czynników, na podstawie których wylicza się wysokość emerytury. Niektórzy uważają jednak, że porównywanie swojej pensji do miesięcznego wyniku nie jest miarodajne. Wynika to ze sposobu, w jaki obliczany jest ten wskaźnik. Sprawdź, ile wynosi średnia krajowa 2023 i jak ją wyliczyć.

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak obliczyć średnią krajową w Polsce? Niektórzy mają wątpliwości

Aby obliczyć średnią pensję, analitycy biorą pod uwagę tylko wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorcach zatrudniających przynajmniej dziesięć osób. Choć jest to jedyny sposób liczenia, wiele osób ma co do niego wątpliwości. Pierwszym problemem jest pomijanie w badaniach mikrofirm, które stanowią najliczniejszą grupę przedsiębiorstw w Polsce. Kolejne wątpliwości budzą różnice w zarobkach pracowników na różnych stanowiskach. Prezesi firm zwykle zarabiają o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej, czego nie uwzględnia się w obliczeniach. Z tych powodów średnia krajowa często nie oddaje realnych zarobków w Polsce.

Przeciętne wynagrodzenie 2023. Ile zarabiają Polacy?

Według danych opublikowanych 20 marca 2023 przez GUS średnie wynagrodzenie pracowników z sektora przedsiębiorstw wynosiło w lutym 7065,43 zł brutto (5146 zł netto). To wzrost o 13,6 proc. względem wyników z lutego w zeszłym roku. Nie ma się jednak z czego cieszyć. Warto pamiętać, że inflacja również rośnie, a ceny z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe i niestety wyprzedzają pensje Polaków. Inflacja bazowa za luty 2023 wyniosła 18,4 proc. Oznacza to, że koszty życia rosną szybciej niż zarobki, a jakość życia wcale się nie podnosi. Ponadto warto również pamiętać, aby nie porównywać własnych zarobków z oficjalną średnią krajową, ponieważ wiele czynników sprawia, że wyliczona wartość nie odzwierciedla rzeczywistości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA