Nawet 3200 zł dodatkowej gotówki. Rząd przyjął projekt ustawy o nowym świadczeniu. Ruszy już za chwilę

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Wyniesie ono nawet 200 proc. renty socjalnej, co niektórym daje aż 3200 zł dopłaty. Od czego zależy kwota? Przyznawane będą punkty.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowego świadczenia, które ma dotyczyć osoby z niepełnosprawnościami. Przyjęty projekt ustawy wprowadza tzw. świadczenie wspierające. Ma ono poprawić sytuację finansową osób z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu.

Zobacz wideo Osoby niepełnosprawne protestowały w Warszawie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie wspierające. Rząd przyjął nowy projekt ustawy

Projekt zakłada, iż nowe świadczenie przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej, która w 2023 r. oscyluje na kwotę 1588,44 zł brutto. Wynika z tego, iż dopłata wyniesie od 794,22 zł do 3176,88 zł brutto. Jej wysokość zależna będzie od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające ten stopień potrzeby będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osoby z niepełnosprawnością, która chce ubiegać się o dopłatę. 

Wprowadzimy nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają największą trudność w samodzielnym funkcjonowaniu. Wyniesie ono nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli niemal ok. 3200 zł

- powiedział Mateusz Morawiecki po wtorkowym posiedzeniu rządu. 

Świadczenie zacznie funkcjonować 1 stycznia 2024 r. i ma podlegać corocznej waloryzacji. 

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Jego wysokość zależy od przyznanych punktów

To będzie świadczenie miesięczne, rokrocznie waloryzowane. Przeznaczone jest ono dla osoby z niepełnosprawnością, więc opiekun będzie mógł być w pełni aktywny zawodowo

- uzupełniła informacje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez "Business Insider".

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej niepełnosprawnej osobie, która złoży wniosek i uzyska ocenę poziomu potrzeby wsparcia. Dzieci oraz dorośli z niepełnosprawnością będą oceniani na podstawie nowego systemu orzecznictwa. Aby uzyskać świadczenie wspierające, należy spełniać co najmniej 70 punktów. Wyjątkiem są dzieci do lat 3, w ich przypadku jest to co najmniej 1 punkt. W 2024 r. w pierwszej kolejności pieniądze zostaną wypłacone osobom, które uzyskają wspomnianych punktów najwięcej. Decyzja o przedłużeniu świadczenia na kolejne lata, również będzie zależała od ilości punktów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.