Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023. Kwoty budzą wątpliwości. "To uprawnienie, nie przywilej"

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli jeszcze w tym roku? Minister Przemysław Czarnek przekonuje, że resort ma już gotowy projekt. Nowe przepisy zostaną przedstawione jeszcze w tym roku. Jak będą wyglądać emerytury nauczycielskie? Nie wszyscy będą zadowoleni.

Ostatnimi czasy temat emerytur nauczycielskich wszczyna wiele dyskusji. Ministerstwo Edukacji chce przywrócić wcześniejsze świadczenia, które kilkanaście lat temu obowiązywały na podstawie Karty nauczyciela. Aktualnie prawo do emerytury mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Na jakie zmiany mogą liczyć nauczyciele

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury dla nauczycieli 2023. Znaczenie będzie miał staż pracy

Rząd przygotowuje projekt ustawy dla nauczycieli, przywracający możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Nauczyciele mogliby zdecydować się na nią bez względu na wiek, lecz po osiągnięciu 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Zdaniem Ministerstwa jest to niezbędny zabieg, ponieważ od przyszłego roku w szkołach będzie coraz mniej dzieci ze względu na panujący niż demograficzny. Informacje o projekcie potwierdził sam Przemysław Czarnek na łamach programu "W otwarte karty". 

To jest uprawnienie, nie przywilej. Szkoła jest specyficznym miejscem pracy. Uprawnienie nauczycielskie - emerytura po 20 latach przy tablicy z uczniami, 30 latach pracy w ogóle - jest potrzebne, również po to, by odpowiadać na przewidywalny kryzys demograficzny w polskich szkołach, zwłaszcza ponadpodstawowych w perspektywie następnych pięciu lat

- powiedział szef MEiN, cytowany przez Radiową Jedynkę. 

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023. Jeszcze na nie poczekamy

Zdaniem Przemysława Czarnka projekt dotyczący emerytur nauczycielskich jest już na końcowym etapie, a resort ma ostatecznie przedstawić go w maju tego roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że przepisy obejmujące wcześniejsze emerytury dla nauczycieli powinny wejść w życie w 2024 roku. W związku z tym projekt ustawy zacznie obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Niestety duża obawa wiąże się z wysokością proponowanych świadczeń. Wiele osób sądzi, że ze względu na niskie pensje nauczycieli nie będą one wystarczające, a tym bardziej zadowalające. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA