Emerytura dla urodzonych po 1948. Pracowałeś za granicą? Możesz mieć prawo do wcześniejszego świadczenia

Emerytura dla urodzonych po 1948 przyznawana jest na nowych zasadach. Osoby urodzone między 1948 a 1969 mogą również w szczególnych przypadkach otrzymać wcześniejszą emeryturę. Wyjaśniamy, jak praca za granicą wpływa na polskie świadczenie i kiedy jest brana pod uwagę przy ustalaniu stażu pracy.

Praca za granicą to dość popularne rozwiązanie wśród Polaków. Zatrudnienie w innym kraju może obejmować lata, miesiące lub mieć charakter pracy sezonowej. Jak jednak okresy te wpływają na późniejsze otrzymanie polskiej emerytury? Osoby urodzone po 1948 będą miały ją wyliczoną na tzw. nowych zasadach.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura dla urodzonych po 1948 a praca za granicą. Świadczenie obliczane na nowych zasadach

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 otrzymają emeryturę, jeśli spełniają następujące warunki:

  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • mają opłacone w Polsce składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień.

Świadczenie jest przyznawane od miesiąca, w którym został złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Co ważne, nowe zasady przyznawania emerytury nie uwzględniają długości stażu wnioskodawcy, co może mieć szczególne znaczenie dla osób, które pracowały za granicą.

Długość stażu ubezpieczeniowego nie ma znaczenia dla ustalenia emerytury w powszechnym wieku dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Dlatego nie ma potrzeby uwzględnienia do polskiej emerytury Twoich okresów ubezpieczenia z innego państwa UE lub EFTA

- czytamy na stronie ZUS-u.

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Komu przysługuje wcześniejsze świadczenie?

Wyjątkową sytuacją jest wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Dotyczy to osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948, ale przed 1 stycznia 1969 i wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W tym przypadku posiadanie odpowiednio długiego stażu pracy jest warunkiem koniecznym. Co więcej, jeśli okres wykonywania tej pracy w Polsce był zbyt krótki, mogą być do niego doliczone okresy pracy w innym państwie UE lub EFTA. Istotne przy tym jest to, że taka sama praca musiała być wykonywana zarówno za granicą, jak i w Polsce.

Więcej o zasadach przyznawania wcześniejszej emerytury dla osób urodzonych między 1948 a 1969 pisaliśmy w osobnym artykule.

Więcej o: