Jeszcze wyższa emerytura 2023 tylko dla "wybranych". Ich świadczenia wzrosną nawet o 500 zł co miesiąc

Dodatkowe pieniądze dla emerytów w 2023 roku to możliwość na zwiększenie zasadniczego świadczenia. Opcji jest kilka i są one skierowane do różnych grup. Emeryci muszą spełnić określone warunki i złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zyskać dodatek do emerytury w wysokości nawet 500 zł.

Każdy dodatek do emerytury to atrakcyjna perspektywa dla seniorów. 13. i 14. emerytura, które zasilą ich portfele w tym roku, przysługują większości świadczeniobiorców. Są jednak też inne formy dodatków, do których prawo mają określone grupy.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Pamiętaj o obowiązujących ograniczeniach

Jedną z opcji na zwiększenie swojego świadczenia emerytalnego jest ponowne przeliczenie emerytury. Jak dowiadujemy się na stronie ZUS-u, skorzystać z niej mogą osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948, ich emerytura była przyznana na nowych zasadach, a ponadto pracowały i odkładały składki po przyznaniu świadczenia. Z ponownego przeliczenia emerytury możemy skorzystać również wtedy, gdy możemy udokumentować okresy sprzed przejścia na emeryturę, które nie zostały uwzględnione wcześniej przez brak dokumentów. Co ważne, wniosek o ponowne przeliczenie emerytury według nowych przepisów można złożyć tylko raz w roku (a nie raz na kwartał).

500 plus dla seniora i dodatkowe 200 zł do emerytury. Jak skorzystać z tych form wsparcia?

500 plus dla seniora to powszechne określenie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Upoważnione do niego są osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, powyżej 75 roku życia, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Istotny jest tu również próg dochodowy. Od 1 marca 2023 wynosi on 2 157,80 zł brutto. W przypadku jego przekroczenia dodatek będzie wypłacany w kwocie pomniejszonej według zasady "złotówka za złotówkę".

Warto w tym miejscu wspomnieć też o dodatku 200 zł do emerytury, czyli świadczeniu ratowniczym. Przysługuje ono emerytowanym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz osobom służącym w GOPR lub TOPR. Warunkiem jest udokumentowanie służby w tych organizacjach trwającej co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn). Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, a wniosek o jego przyznanie należy złożyć bezpośrednio do właściwego komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Szukasz informacji na temat świadczeń? Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Najniższa emerytura 2023 ma ogromny wpływ na aż kilka świadczeń
Tym kobietom przysługują szczególne świadczenia
Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969

Więcej o:
Copyright © Agora SA