Ci emeryci mogą liczyć na dodatkowe 500 zł od państwa - a to nie wszystko. Gotówki może być więcej

Każdy dodatek do emerytury to okazja do poprawy sytuacji finansowej seniorów. 13. i 14. emerytura to dodatki wypłacane jednorazowo, jednak warto wiedzieć też o możliwościach comiesięcznego zwiększenia świadczenia. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z 500 plus dla seniora i jakie są inne możliwości.

Dodatkowy zastrzyk gotówki, który trafia do naszych portfeli co miesiąc, to atrakcyjna perspektywa dla każdego. Polscy seniorzy mają kilka możliwości, aby to osiągnąć. Każda forma wymaga oczywiście spełnienia konkretnych warunków i podęcia odpowiednich kroków.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus dla seniora 2023. Kto może ubiegać się o świadczenie?

O przyznanie 500 plus dla seniora mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat, mają polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, mieszkają na terytorium Polski i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, czyli potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Co ważne, pod uwagę brany jest tu również próg dochodowy, który od 1 marca 2023 wynosi 2157,80 zł brutto. Po jego przekroczeniu świadczenie nie będzie przyznane w ogóle. 500 plus dla seniora w pełnej kwocie będzie natomiast wypłacane osobom, których dochód jest mniejszy niż 1657,80 zł. Dochód mieszczący się w przedziale między tymi dwoma kwotami oznacza pomniejszenie świadczenia według zasady "złotówka za złotówkę".

Aby otrzymać 500 plus dla seniora, konieczne jest złożenie wniosku i dołączenie do niego odpowiedniego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Jakie inne dodatki do emerytury przysługują seniorom?

Ponowne przeliczenie emerytury to możliwość zwiększenia comiesięcznego świadczenia nawet o 100 zł, jednak grupa osób, które mogą to zrobić, jest ograniczona. Wniosek może być złożony przez osoby, które:

  • przy składaniu wniosku o emeryturę nie posiadały wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, a obecnie mogą je odpowiednio udokumentować;
  • po przyznaniu emerytury pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne i mogą to udokumentować.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o możliwości otrzymania dodatkowych 200 zł do emerytury. Dodatek ten przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i pełniły służbę w OSP, GOPR lub TOPR przez co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn), biorąc udział w akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku. Wniosek o dodatek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta, a pieniądze są wypłacane dożywotnio przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Może cię też zainteresować:

- Minister Maląg wyjawia plany wobec wieku emerytalnego. Rząd chce, aby obywatele pracowali dłużej
- Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kwota comiesięcznego świadczenia tego seniora może szokować
- Te matki mogą zyskać nawet 1500 zł miesięcznie. Oto jak załapać się na program "Mama 4+" i nie zwariować

Więcej o:
Copyright © Agora SA