Wiemy, czy pupil może otrzymać spadek. Jest jeden sposób, aby zabezpieczyć zwierzę po śmierci

Pies lub kot to dla wielu osób ważny członek rodziny. Prawo również o tym nie zapomina. Jest jeden sposób, dzięki któremu zabezpieczysz pupila na wypadek swojej śmierci. Przepisy jasno określają, czy można zapisać zwierzę w testamencie lub uczynić je spadkobiercą.

Wiele osób traktuje swoich pupili jak członków rodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, że w przypadku choroby czy śmierci chcą im zapewnić jak najlepsze warunki i stały dom. Notariusze często dostają pytania o to, czy zwierzęciu można zapisać coś w testamencie. Plotka głosi, że znany projektant mody Karl Lagerfeld zapisał swój majątek kotce Choupette, która przez lata była jego muzą i ulubienicą. Jak to wygląda w praktyce? Polskie prawo jasno to określa.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy zwierzę może dziedziczyć po właścicielu? Odpowiedź rozczarowuje

Spisanie testamentu ma na celu zabezpieczyć najbliższych po śmierci członka rodzina. Coraz więcej osób chce uwzględnić w dokumencie swoich pupili, aby mieć pewność, że nie trafią do schroniska lub w niepowołane ręce po ich śmierci. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Według polskiego prawa, zwierzę nie może dziedziczyć majątku.

Polskie prawo spadkowe stanowi, że po zmarłym dziedziczyć mogą wyłącznie osoby fizyczne lub osoby prawne, co oznacza, że zwierzęta nie mogą być spadkobiercami. Nie możemy im więc zapisać majątku ani w testamencie, ani w żadnym innym dokumencie

- wyjaśnia notariuszka Maria Magdalena Naskręcka w rozmowie z portalem Infor. Co zatem można zrobić, żeby zabezpieczyć ukochanego czworonoga?

Kto zajmie się pupilem po śmierci opiekuna? Jest jedno rozwiązanie

Notariuszka wyjaśniła również, że według prawa zwierzę nie może zostać zapisane w testamencie jako element spadku. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że pupil zostanie zaopiekowany, należy nałożyć na konkretną osobę tzw. polecenie, czyli obowiązek konkretnego działania. Może nim być właśnie opieka nad zwierzęciem. Co ciekawe, poleceniem można obciążyć również instytucję zajmującą się opieką nad zwierzętami, jeżeli nie mamy pewności, że inny wykonawca testamentu spełni swój obowiązek. W takiej sytuacji spadkobiercą zostanie fundacja lub inne stowarzyszenie. Taka instytucja nie może jednak zostać ograniczona do opieki tylko nad tym jednym zwierzęciem.

Może Cię też zainteresować:
Za takie zdjęcia możesz nawet trafić do aresztu. Rząd zamierza przywrócić kontrowersyjny przepis sprzed lat
Minister Maląg wyjawia plany wobec wieku emerytalnego. Rząd chce, aby obywatele pracowali dłużej
- Nowy bon turystyczny 2023 nie tylko dla rodzin z dziećmi. Rząd może wyciągnąć rękę do innej grupy

Więcej o:
Copyright © Agora SA